Debutový album Renaissense

Debuty majú vždy špecifické čaro. Zachytávajú totiž moment, keď sa kapely rozhodnú sprostredkovať svoje hudobné nadšenie ušiam poslucháčov, pričom toto úsilie nie je poznamenané akýmikoľvek špekuláciami či kalkulom. Prekonať túto výzvu a zhmotniť svoju doterajšiu tvorbu prvým CD sa rozhodla aj rožňavská progressive power-metalová skupina Renaissense.
V kontexte rožňavskej hudobnej scény však nejde o žiadnych nováčikov. Spevák a basgitarista Marko Hundža, gitarista Ľubomír Sentpetery a klávesáčka Petra Bangóová predtým spoločne pôsobili v skupine Prevrat, druhý člen gitarového tandemu, Norbert Bajzat, účinkoval vo formácii Sign Of Chaos. Služobne najstarším je Ladislav Majernyík obsluhujúci biciu súpravu – má za sebou hranie v skupinách Wetflame a Bad Pulse. Spolu majú Renaissense za sebou viacero koncertov, skladby z albumu teda prešli aj „skúškou ohňom“ v konfrontácii s fanúšikmi na živých vystúpeniach.
A ktoré sa teda na prvé CD kapely dostali?
Album otvára akustické intro, nasledované prvou regulérnou skladbou s názvom „Like my pain never lived“. Tá v sebe spája znaky charakteristické pre celú nahrávku – časté zmeny tempa, zborové refrény, dve sólujúce gitary, dopĺňané častými klávesovými motívmi a množstvo melodických nápadov charakterizujú celé CD.
Po nej nasledujú „Past In Motion“ a „Paralysed“, ktoré v porovnaní s prvou skladbou, pripomínajúcou skôr európsku metalovú scénu, poukazujú na inšpiráciu americkým progressive power-metalom. Táto skutočnosť však nepôsobí kontraproduktívne, práve naopak, a bude zaujímavé sledovať, ktorým smerom z uvedených sa kapela v budúcnosti bude uberať.
Prvú polovicu albumu uzatvára orientálnymi motívmi prepletená „Where sleep your eyes“. Po vydýchnutí v podobe inštrumentálky„Magic from higher spaces“ sa album dostáva k druhej časti, tvorenej slovenskými skladbami.
Obidve piesne, uletenú „Vlčie maky“ a výpravnú „Steny od krvi“ priaznivci dobre poznajú z koncertov, keďže patria medzi najstaršie a odzneli na každom zo živých vystúpení od počiatku existencie kapely. A hoci badať, že od ich vzniku skupina prešla evidentným žánrovým aj aranžérskym posunom, na albume by nemohli chýbať: práve druhá menovaná dokázala koncerty skupiny dokonale vygradovať a stále patrí medzi najžiadanejšie.
„…Like my pain never lived“ je teda aj akýmsi dokumentom o prvej etape vývoja kapely, prepájaní rôznych hudobných názorov, hľadaní a zrejme aj nájdení vlastného hudobného výrazu. Skupina si na prvotine nevystrieľala všetok kompozičný arzenál – pokračovanie piesne „Where sleep your eyes“ na album nebolo zaradené, preto snáď môžeme počítať aj s ďalšími štúdiovými ambíciami.
Snáď bude fungovanie kapely pripomínať bájneho Fénixa, ktorého Renaissense majú aj v logu. Držme im v tom palce.
Michal Mitrík
****************************
Staršie príspevky si môžete prečítať v sekcii Autorské rubriky – Recenzie, alebo kliknutím sem Kedykoľvek nám môžete poslať vlastné zážitky z kultúry, či umenia na email redakcia@inforoznava.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery