Chystajú štrajk cez maturity

DSCF8425Odborová organizácia Nové školské odbory (NŠO) začala 7. januára zbierať mandát na vyhlásenie ostrého, jednodňového  štrajku 13. marca, v deň písomných maturít a deviatackeho monitoru. Či sa štrajk naozaj uskutoční, oznámi šéf odborov Ľudovít Sebelédi 6. marca.
Štrajkom chcú NŠO bojovať za zvyšenie podielu HDP, investovaného do školstva a to každoročne o jedno percento až do výšky šiestich percent, a za priame financovanie škôl. Ich ďalšou požiadavkou je zvýšenie tarifných platov pre všetkých zamestnancov škôl od 1. septembra o 25 percent a o ďalších 20 percent od 1. januára 2014. Podľa NŠO by pedagogickí zamestnanci mali tvoriť v radách škôl nadpolovičnú väčšinu.
„Toto sú veci, ktoré keď si normálny človek prečíta, tak musí zobrať vidly. Problém je v tom, že to učitelia nečítajú, nevenujú sa tomu, neangažujú sa. Ale tá myšlienka, zobrať zo mzdového normatívu úspešných škôl a dotovať neúspešným prevádzku, je zvrátená. Je to choré,“ uviedol Sebelédi pre TASR na margo návrhu predsedov samosprávnych krajov, o ktorom rokovali s ministrom školstva, aby peniaze z normatívu, určeného na platy, mohli zriaďovatelia prerozdeľovať so súhlasom odborárov na prevádzku škôl.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy považuje štrajk 13. marca za neadekvátny a svojim členom odporučil, aby zvážili, či sa doň zapoja.
Dokument – Štrajk 13. marca, podpisový hárok
Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články: V školách hrozí prepúšťanie

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli