Budúcnosť ústavu je otázna

upjs_uv_roznavaO budúcnosti rožňavského Ústavu vzdelávania Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Košice rozhodoval vo štvrtok akademický senát.
Ako pre TASR uviedol rektor univerzity Ladislav Mirossay, dôvodom takéhoto rokovania bolo najmä to, že fungovanie Ústavu vzdelávania v Rožňave bolo pre UPJŠ finančne náročné.
„Mám tiež obavy o budúce fungovanie ústavu, pretože jeho riaditeľ môže zaručiť garanciu akreditácie len na ďalšie tri roky. Podľa zákona sa jeho garancia skončí dovŕšením 65. roku života,“ povedal.
Dodal, že na bakalárske štúdium je potrebná garancia docenta. Keďže v ústave nepracuje žiadny profesor, nemôže ani získať akreditáciu na magisterské štúdium.
„Ja dokážem garantovať štúdium aj pre poslucháčov, ktorí nastúpia v septembri. Zatiaľ by sa mohlo podariť nájsť ďalšieho človeka, ktorý garanciu prevezme, trebárs aj mimo Rožňavy alebo aj zo zahraničia,“ uviedol k problému riaditeľ Ústavu vzdelávania Milan Ďuríček.
Rektor UPJŠ ale trvá na tom, že garant musí žiť aj pracovať v Rožňave.
Podľa primátora Rožňavy Vladislava Laciaka (Smer-SD) je pre mesto veľmi dôležité, aby tam ústav naďalej pôsobil.
„UPJŠ nemusí platiť za prenájom budovy. Navyše sme na mestskom zastupiteľstve schválili dotáciu vo výške 66 388 eur (dva milióny Sk), ktorá je určená na prevádzku ústavu,“ uviedol.
Akademický senát dočasne problém vyriešil a odporučil rektorovi, aby Ústav vzdelávania ponechal v Rožňave a zatiaľ ho nepresúval do Košíc.
Toto je však podmienené podpisom zmluvy s mestom Rožňava, ktoré sa musí zaviazať, že finančne prispeje na chod ústavu rovnakou sumou aj počas ďalších troch akademických rokov.
„Ak však nenájdeme garanta, nebudeme môcť už na budúci rok prijať ďalších študentov,“ komentoval rozhodnutie senátu rektor UPJŠ.
„Urobím všetko pre to, aby sa zmluva podpísala. Už na zastupiteľstve, ktoré bude 8. júla, predložím na schválenie návrh na ďalšie financovanie Ústavu vzdelávania,“ dodal rožňavský primátor.
Zdroj: TASR, Gemerský Korzár, Foto: Inforoznava.sk
Súvisiace články:
Ústav bude zachraňovať mesto
Vzdelávací ústav UPJŠ – anketa
Konferencia o turizme v Rožňave
Nový školský rok v Ústave vzdelávania

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli