Babič je na nezvoliteľnom mieste

Politické strany zverejnili svoje kandidátne listiny pre parlamentné voľby, vo štvrtok tak urobila aj strana Smer-SD.
Mená kandidátov prečítal osobne predseda strany Robert Fico na tlačovej konferencii. V r. 2006 získala strana pod jeho vedením 50 poslaneckých mandátov zo 150-členného parlamentu, teraz chce podľa jeho slov dosiahnuť ešte lepší výsledok.
V končiacom volebnom období za stranu Smer-SD získal poslanecký mandát aj okresný predseda strany Ján Babič, ktorý nastúpil na post poslanca Národnej rady SR ako náhradník za krajského šéfa strany Petra Žigu, ktorý bol vymenovaný za štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR.
Na kandidátnej listine pre júnové parlamentné voľby je poslanec Ján Babič až na 72. mieste, jeho partnerka, poslankyňa Lea Grečková, má poradové číslo 64.
Obidvaja majú miesta podľa aktuálnych preferencií strany za hranicou zvoliteľnosti (priekum MVK z 9. marca prisudzuje Smeru 62 mandátov), karty ešte môžu zamiešať povolebné nástupy zvolených poslancov z predných miest do vládnych funkcií.    
Zákon o voľbách poslancov NR SR hovorí v § 47, odsek 1: Ak sa uprázdni počas volebného obdobia mandát, nastupuje náhradník tej istej politickej strany alebo koalície podľa poradia, v akom bol uvedený na kandidátnej listine. Ak však boli na kandidátnej listine uplatnené prednostné hlasy, nastupuje z kandidátov, ktorí získali aspoň tri percentá prednostných hlasov, ten kandidát, ktorý dostal najvyšší počet prednostných hlasov.
Poslanec Ján Babič na jeseň opätovne úspešne kandidoval do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK), následne sa stal predsedom predstavenstva rožňavskej nemocnice, ktorej zriaďovateľom je KSK, a už v januári avizoval pre Inforoznava.sk svoj úmysel kandidovať na post rožňavského primátora v koncoročných komunálnych voľbách.   
Foto: Archív Inforoznava.sk / Poslanec NR SR a KSK Ján Babič s primátorom Rožňavy Vladislavom Laciakom
Grafika Sme.sk podľa najnovšieho priekumu MVK:

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli