Ako nočná líška v kuríne

ROŽŇAVA – Poslanec Roman Ocelník (Nez.) navrhuje na najbližšom rokovaní zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční vo štvrtok (24. mája), prerokovať ním podaný návrh na zníženie počtu poslancov zo súčasných 17 na 13.
S návrhom na zníženie počtu poslancov však prišiel predčasom (jún 2010) Občiansky klub Rožňava, iniciatíva skupiny občanov, v mene ktorých predložil petíciu s 1 515 podpismi Matúš Bischof, dnes už poslanec mestského zastupiteľstva.
Vtedajší poslanci znížili počet poslancov z 19 na 17 a počet volebných obvodov zo 4 na 3. Vzhľadom k počtu obyvateľov môže mať Rožňava v zmysle zákonom daných kritérií najmenej 13 poslancov a 2 volebné obvody.
„Návrh poslanca Ocelníka sa mi javí „ako nočná návšteva líšky v kuríne“. Tá vie, že kde sa asi dobre nažerie, len ešte nevie, koľko toho a či vôbec niečo chytí,“ okomentoval pre náš portál najnovší počin kolegu Ocelníka poslanec Matúš Bischof (OKS).
Ako ďalej uviedol, bezhodnotová politika oprostená od jasných, vopred čitateľných názorov, orientovaná na rýchly úspech hľadá všade tam, kde si myslí, že môže uspieť. „V tomto prípade sa stal obeťou kolegovho instatného populizmu „náš“ návrh na skresanie počtu poslancov. Keď už sa nedá útočiť na bezmocných bezdomovcov, ani sa neopravujú cesty v meste, alebo Kotleba práve nenakupuje pozemky na okolí, tak poďme znižovať počty poslancov.“
Podľa neho z predloženého poslaneckého návrhu je jasné, že Ocelník (na snímke) pred dvoma rokmi nedával pozor, keď návrh predkladali. „Finančné šetrenie nebol len ten jediný argument, pretože zároveň sa tam nachádzal návrh na zníženie počtu volebných obvodov. V dvoch volebných obvodoch sa počty potrebných hlasov vyrovnávajú a teda dva rovnaké obvody sú vo voľbách spravodlivejšie,“ pripomenul Bischof.
„Keď sme návrh v roku 2010 ponúkali, vnímali sme ho ako komplexný. Predkladaná verzia, ktorá obsahuje iba znižovanie počtu poslancov, je neúplná a bezpohlavná. Jediným zámerom je zrejmé vytĺkanie politického kapitálu, ktorý ubližuje samotnej veci. Ide teda skutočne o podstatu, alebo sa stačí pred kamerami ukázať v pozitívnom svetle?“ – pýta sa poslanec Bischof.
„Parlamentný spolubojovníci kolegu Ocelníka návrh v komisiách už potopili, nerozumiem prečo im teda svoj postoj vopred nevysvetlil,“ dodal.
Ako ďalej spresnil, Ocelník poslancov OKS vopred o svojom úmysle neinformoval. „Plne rešpektujem právo kohokoľvek predkladať akékoľvek návrhy, nenárokujem si ani na tento. Je však na škodu veci, aby sa dobré myšlienky podporené 1515 podpismi občanov mesta takto ľahtikársky vyhodili von oknom.“
„Osobne budem navrhovať doplnenie návrhu, podľa pôvodného úmyslu z roku 2010, teda 13 poslancov a 2 volebné obvody, k čomu ma zaväzuje tých 1515 podpisov pod petíciou,“ dodal poslanec Matúš Bischof na záver.
 Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články (vzostupne od najstarších po najnovšie):
Rokovať budú aj o počte poslancov
Odpovedajú aj na vaše otázky
Namiesto 19 ich bude 17
Odovzdali petíciu s 1515 podpismi
Počty navrhujú znížiť len opatrne
Belo Hefler / Hej, páni konšelé

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli