Ako básnici prichádzajú do Rožňavy

V piatok 16. mája o 18-tej sa v pivničných priestoroch rožňavského Rose’s irish pub-u uskutoční literárno-hudobný večer. Vystúpia menej známi básnici, ktorí svoju tvorbu publikujú zväčša len na internete.
Rado Bezák, 17-ročný študent z Prievidze, ktorý publikuje svoje texty na stránke citanie.madness.sk. Ako o sebe uvádza, píše, pretože si potrebuje nahradiť zážitky, ktoré sa mu nestali, utriediť a vyspovedať sa z tých, čo sa stali, prípadne zareagovať na nejakú tému, ktorá ho ťaží a, navyše, ho to aj baví.
Na uvedenej stránke prezentuje svoju tvorbu aj ďalší z hostí – 19-ročný Andrej Imrich z Vranova, ktorý žije a študuje v Prešove. Jeho životným úspechom je prežiť deň mimo mesto, týždenne vykonať aspoň jeden dobrý a jeden zlý skutok. Ako uvádza, sám sa idealizuje. Chronicky nepochopený, v záchvate zvykne napísať textové nezrelosti.
Autor z Rožňavy, Miloš Leng, dosiaľ publikoval len na internete, na literárnych serveroch vystupuje pod rôznymi prezývkami. K písaniu ho priviedla nešťastná náhoda v čase, keď mal sedemnásť. Gymnázium v Dobšinej absolvoval už ako ťažko hendikepovaný jedinec. Svoje prvé literárne pokusy napísal v roku 2008, ktoré publikoval taktiež na citanie.madness.sk.
Špeciálnym hosťom večera bude básnik Vlado Šimek, ktorý predstaví svoju novú zbierku Modlitba za Feldvidék. Vyštudoval Pedagogickú fakultu UK v Bratislave. Od roku 2007 organizuje literárne stretnutia, Festival internetovej poézie a prózy Siete a sériu autorských čítaní. V septembri 2009 mu vyšiel debut Spam a iné v edícii Pop nakladateľstva Petr Štengl. Jeho texty sú vydávané aj v internetovom zborníku Netvorba.
Hudobným hosťom večera bude Samčo, brat dážďoviek, člen známej experimentálnej skupiny Pentagramček.
Ilustračné foto: Stock.xchng
Ukážky z tvorby:
Rado Bezák –
Miss beznádeje Medzi nami sa rozprestiera celý Passchendaele. Nič nezomiera tak potichu ako človek. Keby si aspoň evolúcia dala na čas a nechala ma medzi šimpanzmi. Hádzal by som po turistoch granáty so spomienkami na to, čo ešte iba príde.
Každý deň je morbídny pokus o niečo, čo sa nepodarí. Mám vášnivú túžbu oslepnúť. Rozbíjam zrkadlá. Nech si zvykajú, že svet je rádiopasívny.  Že aj pavúk má svoje muchy. Dokonalí sú len tí čo dokonali.
Najkrajšie dievčatá umierajú na cukrovku a ty si jedno z nich. Včera som pršal. Každá slza je otvorenie dverí do pekla.  Medzi ľudí, ktorí nezabudli zbožňovať a iné bájne bytosti.
Zatiaľ som nemal tú česť obedovať s bohom, ale keby hej, vyženiem ho palicou. Jeho dielo je psychiatria. Ja som Lajka a neráta sa, že by som prežil.  V každom prípade slušne brechám a zmierim sa jedine s mozgovou porážkou.
Vlado Šimek –
slovná úloha pre mladého slováka
vlado je 1,5 km od lidlu
asi rovnaká vzdialenosť do
carrefouru
do terna a tesca je to v
priemere o 0,5 km ďalej
ako do prvých dvoch
avšak v tescu je akcia na
múčkový cukor
a v terne na víno
vlado potrebuje kúpiť dva
balíčky múčkového cukru
chlieb
4 rajčiny
2 papriky
a víno
ak pôjde do lidlu alebo
carrefouru ušetrí čas
ktorý by mohol venovať
zveľaďovaniu domácnosti
a upevňovaniu medziľudských
vzťahov
ak pôjde do
lidlu alebo do tesca
ušetrí peniaze ktoré by mohol
vložiť
do zveľaďovania domácnosti
a darčekov ktoré by upevnil
i medziľudské vzťahy
do ktorého obchodu sa vlado
vyberie za predpokladu
že rady v obchodoch a ceny paprík
rajčín
a chleba
budú vo všetkých ostatných
obchodoch rovnaké
Andrej Imrich –
hovorím si, že niektoré veci vlastne stoja za hriech predtým než sa predám sa zasmejem aj do zásoby uverím veď takto to skončiť nemalo ešte žijem ako cínový vojačik chýba mi opora a očné kontakty udržujem iba so stenou
svet mi netyká to povolenie ešte nedostal dusno mi šuští o mojich omyloch stojím a tak trochu nechápem chcel by som…
stále si tak nešťastne obväzujem dlane- za polohovateľnosť môjho úsudku som zabudol priplatiť trval som na sne, ktorý sa nedal splniť no možno ich už bolo priveľa
Miloš Leng –
Náhodné stretnutie
dym z cigarety cesta  pre vtáky
„vieš, pred 4 rokmi som sa niekde zamotal. mám pozitívne diagramy a začal cvičiť – jogu.“
netvrdím že viem ako šoférujú ženy ale občas si tak pripadám
v domoch ako tento to nie je ako pri vás tu ješ iba to  na čo máš chuť:
245 koní a 1 kus  nového nosiča  DVD Kontrafakt tour a iné
hodíš po mne knihu prstov a vykríkneš:
„mám slamky z pavúčich vlákien a osobne poznám Dalajlá..“
jááá ja viem

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery