17. november v Rožňave

V sobotu 17. novembra si aj v Rožňave pripomenuli 23. výročie Nežnej revolúcie.
Na tradičné miesto neformálnych stretnutí pri soche Františky Andrássyovej pozývalo na 17-tu hodinu okrem našej redakcie už po druhýkrát aj Mesto Rožňava.
Udalosti z roku 1989 si pripomenulo asi tridsať ľudí, medzi nimi aj niektorí poslanci mestského zastupiteľstva. Vidieť tam bolo aj doterajšiu prednostku mestského úradu Darinu Repaskú. Sviece sa tam však rozhoreli ešte predtým – 23 kahancov zapálil krátko po 15-tej hodine Belo Hefler, protagonista vtedajšieho diania v meste a regióne, aby tak stihol osláviť Deň boja za slobodu a demokraciu večerným koncertom Stinga v Košiciach. V minulosti sa bežne stávalo, že k pamätníku Františky v tento deň prišli len skalní pamätníci, v posledných rokoch je to však vždy najmenej 20 až 30 ľudí, medzi nimi aj ľudia z mladšej generácie.
Od 18-tej hodiny pripravilo mesto premietanie v klube mladých – Zóna M. Diváci mali vidieť „dokumentárny film o udalostiach novembra ´89“ a celovečerný film „Občiansky preukaz“.
V rovnakom čase traja poslanci mestského zastupiteľstva – Kovács, Kuhn a Bischof, pozývali na premietanie dokumentárneho filmu Zuzany Piussi „Nemoc tretej moci“ v jednej z cukrární na námestí. Pred ním premietli krátky strihový dokument „Nežná – cesta k slobode„.
Zatiaľ čo premietanie v cukrárni prilákalo divákov, v priestoroch Zóny M bolo prázdno. Možno aj preto, že film Občiansky preukaz v ten večer vysielala jedna z komerčných televízií. V sále sedel len hovorca mesta Peter Gallo, prítomná bola aj nová vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže, športu a ZPOZ exposlankyňa Jana Mičudová.
Hovorcu mesta Petra Galla (na titulnej snímke) sme sa spýtali, ako hodnotí fakt, že sa v rovnakom čase konali dve premietania – jedno organizované mestom a druhé tromi poslancami mestského zastupiteľstva, a tiež to, čo považuje za príčinu neúčasti divákov v Zóne M.
Chceli sme vedieť aj názov a autora dokumentu, ktorý sa tam mal premietať a či mali povolenie vlastníkov dokumentu a celovečerného filmu na verejnú projekciu.
Keďže na otázky neodpovedal, pokúšali sme sa s ním spojiť aj telefonicky, ale nedvíhal. V prípade, že nám odpovede doručí, zverejníme ich na tomto mieste.
Pozn. red.: V týchto dňoch komunikujeme s producentmi najnovšieho dokumentárneho filmu Zuzany Piussi „Od Fica do Fica“, aby sme mohli v Rožňave zorganizovať jeho premietanie. Dovtedy si ho môžete pozrieť prostredníctvom internetu kliknutím sem
Foto: Pre infoRoznava.sk Gabi Bogdán

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli