Šprtáte sa v minulosti?

Verte, že príbeh o Abrahámovi a Izákovi je možné prerozprávať štyrmi rôznymi spôsobmi? A koľkých dotknutých mal príbeh o odstránení a vrátení súsošia Františky Andrássyovej? K tomu, ako sme sa poučili alebo nepoučili, nemusíme ísť hlboko do minulosti, stačí keď si spomeniem na ostatnú nedeľu.

Po tom, ako som so sestrou zapálil sviečky v krásnohorskom mauzóleu, vybrali sme sa na hrad Krásna Hôrka do hrobky Andrássyovcov. Zaparkovali sme na lúke tesne pod hradným kopcom, vedľa nefunkčných stánkov.

S kahancami v rukách sme pomali kráčali smerom nahor, keď sa na nás „vyrútila“ pani, požadújúca parkovné 2,50 €. Dáme sme hneď slušne vysvetlili, že ideme na hrad zapáliť sviečky a že aj podľa ŠPZ-tky (RV) sme domáci.

Ani to ju neobmäkčilo a naďalej trvala na zaplatení parkovného, pričom argumentovala rozhodnutím starostu pána Szarku, ktorý nariadil povinnosť platenia aj pre miestnych a bez ohľadu na účel, za akým svoje auto pod hradom odstavia. Vraj je to aj za používanie cestnej komunikácie (ako honosne som tú cestu zarúbanú deravú nazval)…

Vzhľadom na svoj vzťah k našej histórii a Andrássyovcom som bol v nemalom šoku, zvlášť keď som si uvedomil, koľkokrát pán Szarka z titulu starostu (i keď mohol by aj ako radový občan) prípadne obecné zastupiteľstvo zapálili na pamiatku Andrássyovcov sviečku a koľko z obecného rozpočtu vyčlenili na oživenie ich spomienky…?!

Tento prístup mi príde, jemne povedané, zvláštny, najmä keď sa zvolebnieva…

Július BARCZI

******************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

16 Komentářů k "Šprtáte sa v minulosti?"

 1. Tá cesta na hrad má podobnú úroveň ako oficiálne stránky obce Krásnohorské Podhradie, kde okrem iného čítame aj takéto „perly ducha“:
  Franciska Andrássyová-Hablawetzová (1838-1902), viedenská herečka černoského pôvodu, mecénka.
  Na severnej stene lode kostola pri jeho poslednej obnove bola objavená gotická freska uhorských kráľov z rodu Andrássyovcov,

  Ďakujem, Ďusi, za fotografiu viedenského pomníka, na ktorom je správny nemecký tvar Františkinho mena (ako som na to na tejto stránke už viackrát upozornila).

 2. Pozdravujem Rožňavčanov, viedenský pomník Františky nasnímal náš nebohý priateľ Gabi Tokoly (moj počítač nepozná prehlasované o), negatívy i vyvolané fotografie mi dal pred rokmi, kedy som písal prácu o Andrássyovcoch a secesii a aj to viem, ako sa dostala do redakcie 🙂 nech to ale padne na úžitok verejnosti.
  Inak ten môj príspevok bol mienený ako reakcia k článku Tri poučenia z minulosti, preto taký úvod…

  Tá pokrivená identita Františky Andrássy mi pripomenula článok z 50-tych rokov uverejnený v Slovenke a prinášajúci informáciu, že múmia černošského dieťaťa v betliarskom kaštieli je Andrássyho lovecká trofej a že ide o jeho vlastné dieťa!!! :-)))))

 3. Zdravím,p. Barczi,
  zaujímalo by ma odkiaľ sa vyrútila pani a aj to, či mala pri sebe prenosnú registr. pokladňu a či ste dostali parkovací lístok. Pre niekoho smiešne, pre niekoho smutné.
  Či tak alebo onak, nie je to najpríjemnejšia reklama pre obec, ak sa cestovný ruch začína aj končí pri „ryžovaní“ na turistoch a návštevníkoch, ktorým nič !! neponúkame, iba natŕčame dlane a vyberáme poplatky.
  A čo sa týka pripomenutia si Andrássyovcov? Všetci na to zabúdajú, na dedičstvo ale aj posolstvo, ktoré nám tu nechali.
  Hrad sa teraz hodí, bude na všetkých volebných letákoch, veď čo už keď je na každom gýčovom porceláne a poldecákoch, prečo by nemohol podporiť všetkých tých ambicióznych kandidátov. A možno keby v tej úbohej obci nebolo postavených toľko pamiatok, ani kandidátov by nebolo toľko.

  • Máte pravdu, hrad Krásna Hôrka je skutočne – doslova – používaný ako reklamný prostriedok, ktorý po voľbách pre dotyčného (úspešného či neúspešného) stráca akýkoľvek význam…

   Pani z parkoviska bola vyzbrojená kasou a dala nám aj blok, nemôžem povedať, že by nebola milá, ale neoblomná.

 4. Pre p. Bischofa,
  za tie petície sa výrazne angažoval aj Ing. Marko …

Zanechať komentár