Zomrela po operácii v rožňavskej nemocnici

Televízia Markíza priniesla vo svojej spravodajskej relácii v piatok večer správu o úmrtí pacientky v rožňavskej nemocnici, kde skonala dva dni po operácii. 68-ročná žena šla na operáciu s podozrením na zauzlené črevá. Operovali ju laparoskopicky v plnej narkóze.
Príbuzní ju našli podľa vlastných slov po operácii na bežnej izbe v zlom stave. Podľa ich tvrdenia lekári ich uisťovali, že malo ísť len o reakciu na narkózu. Primár chirurgického oddelenia mal ubezpečovať manžela nebohej, že sú to bežné pooperačné stavy.
Keďže sa stav pacientky zhoršil, preložili ju na ARO a napojili na prístroje.
„Pri laparoskopii som jej prepichol črevo, pri takých operáciách sa to stáva, je mi to ľúto,“ mal podľa slov dcéry nebohej uviesť primár.
„Je nám veľmi ľúto, čo s stalo, keďže ale prebieha vyšetrovanie, v tomto momente celú vec nebudeme komentovať,“ vysvetlil Tomáš Král, hovorca siete nemocníc spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí finančnej skupine Penta.
Podľa televízie rodina zosnulej podala trestné oznámenie na lekárov i personál. Či postupovali správne a či sa žene, umierajúcej na nemocničnom lôžku dostalo adekvátnej opatery, prešetrí aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Syn nebohej pracuje v záchrannom zbore už desať rokov. „Máme výjazdy do minúty, tu mali na záchranu mojej mamy dva dni a neurobili preto nič.“

Nový portál porovnáva kvalitu a efektívnosť nemocníc

Internetový portál, porovnávajúci nemocnice podľa kvality a efektívnosti, v piatok spustil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Portál vznikol v spolupráci s Transparency International Slovensko (TIS), zatiaľ je v testovacej prevádzke na adrese www.nemocnice.ineko.sk. Sprístupnil informácie od roku 2009 do roku 2013.
Návštevník si na stránke môže prezerať profily vyše 150 lôžkových zariadení na Slovensku na základe viac ako 60 ukazovateľov. Na stránke možno nájsť rebríček spokojnosti pacientov so zdravotnou starostlivosťou, transparentnosti hospodárenia, čakacej doby na bedrový kĺb alebo rebríček nemocníc podľa ich záväzkov po lehote splatnosti.
„Keď zverejníme kvalitu poskytovaných zdravotných služieb, spolu s občanmi sa vytvorí tlak na nemocnice, ktoré by mali služby zlepšovať,“ odôvodnil vznik portálu riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Myslí si, že jeden z najväčších problémov je, že pacient a ani štát nemajú dostatočné informácie o kvalite a efektívnosti služieb.
Tu si môžete pozrieť hodnotenie rožňavskej nemocnice – Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a.s.
Reprofoto: infoRoznava.sk / TV Markíza

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery