Zlu sa treba postaviť

V sobotu popoludní sa uskutočnilo v Rožňave zaujímavé podujatie – premietnutie jedinečného dokumentu Krátká dlouhá cesta, spojené s diskusiou s Fedorom Gálom a režisérom filmu Martinom Hanzlíčkom.
Priestory 100Pka baru ledva stačili záujmu divákov, niektorí 82 minútový film a následnú diskusiu, vysielanú cez internet na našom portáli, museli absolvovať po stojačky.
Po zhliadnutí dokumentu a krátkej pauze Fedor Gál a režisér Martin Hanzlíček odpovedali na otázky prítomných. Na záver podpísali divákom niekoľko výtlačkov knižného vydania projektu, ktoré so sebou na stretnutie priniesli.
Projekt Krátká dlouhá cesta vznikol na základe tragického príbehu otca Fedora Gála, ktorý zahynul počas “pochodu smrti” vo veku 35 rokov.
Fedor Gál, jeden z hlavných lídrov Novembra 1989, sa po 63 rokoch vydal po stopách jeho poslednej cesty, aby tak pripomenul nielen holocaust, ale i to, že aj zlo obludných rozmerov sa môže kedykoľvek zopakovať.
Podujatie sme pripravili ako pokračovanie našich aktivít z jesene minulého roku IR NAŽIVO a diskusia bola vysielaná aj cez internet. Počas podujatia boli vystavené fotografie Mira Švolíka.
Pred samotným podujatím štáb z Prahy nakrúcal dopoludnia rozhovory do pripravovanej série dokumentov k 20. výročiu Novembra 1989, ktoré budú postupne zverejňované na portáli Tyzden.sk už od júna. Na samotné 20. výročie udalostí 17. 11. 2009 bude v televízii odvysielaný z tejto série dokumentárny film.
Za dnešné podujatie patrí poďakovanie nielen jeho samotným aktérom – hosťom, ktorí do Rožňavy zavítali mimo svoj týždenný program na Slovensku, ale aj prevádzkovateľom podniku 100Pka, ktorí nám poskytli na podujatie priestor, a samozrejme všetkým, ktorí pomohli s jeho prípravou a realizáciou.

Súvisiace články:

Rado Kovács / Otázky
Pavol Lacko / Keď máme kríže na háku
Fedor Gál: Rezignovať je holý nezmysel
Inforožňava live

Foto & video: Martin Kuchár ml.- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli