V zaplnenom chráme znelo magické Mozartovo Requiem

V poslednú septembrovú sobotu zaznelo v rožňavskom evanjelickom kostole dielo Wolfganga Amadea Mozarta REQUIEM d mol KV 626 pre sóla, zbor a orchester.

Hudobný monument bol napísaný v r. 1791, chorľavý Mozart (+5. 12. 1791, 36 r.) ho už nedokončil, podľa jeho odporučení tak urobil jeho žiak Franz Xaver Süßmayr.
V Rožňave takéto veľké dielo v plnom rozsahu a naštudovaní ešte nebolo inscenované. Predstavilo sa viac ako 70 účinkujúcich – sólisti, spevácky zbor a orchester Štátnej opery z Banskej Bystrice.
Aj vďaka jedinečnej akustike klasicistického evanjelického kostola bol koncert nezabudnuteľným zážitkom.


Prečítajte si tiež:
Na predaj sú už len tri rodinné domy Ordinale a dva stavebné pozemky


V úvode hudobného večera, ktorý konferovala Eva Kardošová, zaspievala sopránistka Michaela Várady časť z iného Mozartovho diela – Exsultate, Jubilate, v doprovode orchestra Štátnej opery pod dirigentskou paličkou Igora Bullu.
Potom sa k ním pripojili kolegovia – Michaela Šebestová (mezzosoprán), Dušan Šimo (tenor), Ivan Zvarík (bas) a vyše 40-členný zbor pod vedením Ivety Popovičovej, aby spoločne predviedli Mozartov hudobný skvost.

Organizátormi koncertu boli Občianske združenie ALENKA a agentúra BELO HEFLER PRODUCTION v spolupráci s CZ ECAV Rožňava a Mestom Rožňava. Výťažok zo vstupného pôjde pre deti z detského domova.
Doteraz bolo takto odovzdaných pre Detský domov v Dobšinej, Detský domov na Požiarnickej ulici v Prešove a Denné detské sanatórium v Kežmarku viac ako 2 tisíc eur.Prečítajte si tiež:

Uraziť možno nielen človeka ale aj celé mestoDoterajšie benefičné koncerty O. Z. ALENKA & BELO HEFLER PRODUCTION v Rožňave:
25. 09. 2016: Nedeľný koncert v rožňavskom kostole sv. Anny bol poctou Láske
01.12. 2016: Láska oviata skladbami Stinga a Sade znela zaplneným chrámom
30. 06. 2017: Mladí rožňavskí hudobníci zahrali piesne Pink Floyd, sála im tlieskala postojačky

02. 12. 2017: Chrámom zneli famózne tóny violončela a klavíra


O. z. ALENKA môžete podporiť akoukoľvek sumou na účet SK29 0200 0000 0038 1652 4759

Foto: Rudo Štober  Video: Ondrej Potočný, Branislav Gonos

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky: August