Vysťahujú obyvateľov z útulku?

DSCF4920Rožňavské mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom júnovom zasadnutí odpredaj útulku pre sociálne slabších občanov na Ulici zlatej. Podľa znaleckého posudku má budova hodnotu 86.400 eur.
Ako dnes informoval splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka poslanec zastupiteľstva Ján Lach (Most-Híd), mesto získalo budovu od spoločnosti železorudné bane, ktoré boli v likvidácii, za 680.000 Sk (22.574 eur) v roku 2008. „Následne do rekonštrukcie sme investovali ďalších 40.000 eur,“ povedal Lach.
Pripomenul, že nájomné v bytoch sa pohybuje okolo 8 eur, pričom polovica z týchto prostriedkov je ešte využitá na fond opráv. „Spôsob, akým je táto budova užívaná, vedie k tomu, že si to vyžaduje ďalšie náklady na rekonštrukciu,“ upozornil Lach s tým, že ak sa nebude investovať do opravy, budova môže byť vyhlásená za neužívania schopnú, podobne, ako tomu bolo na košickom sídlisku Luník IX.
V budove dnes žije oficiálne 23 rodín, ktoré podľa rómskeho aktivistu Mariána Ikriho nebudú mať kam ísť, aj keď priznal, že celkový dlh na nájomnom a poplatkoch za odvoz komunálneho odpadu sa vyšplhal asi na 5.600 eur. „Mesto nie je povinné zabezpečiť týmto ľuďom náhradné bývanie,“ uviedol Ikri pre TASR. Snahou aktivistov je, aby sa našiel investor, ktorý by budovu odkúpil a zrekonštruoval.
Podľa Polláka treba teraz zabrániť tomu, aby si vysťahovaní nájomníci nezačali stavať nelegálne obydlia, ktoré by otravovali obyvateľov Rožňavy.
„Chápem, že mesto má s touto budovou dlhodobý problém a že to aj spôsobuje ekonomické problémy. Mesto si však musí uvedomiť, že okrem ekonomických funkcií má aj ďalšie funkcie,“ povedal Pollák. Jednou z nich má byť taký prístup k občanom, aby sa v meste cítili bezpečne a mali vytvorené životné podmienky na solídnej úrovni.
„Očakávam, že mesto zaujme také stanovisko, že požiada štát o pomoc. Jedným z riešení, ako sa zbaviť tohto problému, je výstavba nájomných bytov nižšieho štandardu,“ dodal Pollák.
Foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články: Ako riešiť susedské spory

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery