Vyhlásili mimoriadny stav

DSCF0827Počasie komplikuje situáciu aj na cestách II. a III. triedy v celom Košickom kraji. Ako pre TASR uviedla námestníčka Správy ciest (SC) Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Feješová, v okresoch Spišská Nová ves a Rožňava už vyhlásili prvý situačný stupeň, čo znamená mimoriadny stav. „V okrese Spišská Nová Ves uvažujeme dokonca o vyhlásení druhého stupňa,“ doplnila.
Vyhlásenie mimoriadneho stavu znamená, že na komunikáciách sa udržuje prejazdný len jeden jazdný pruh. „V okrese Košice – okolie vo vyššie položených úsekoch máme na cestách od ťažkého snehu popadané stromy. Je to tak na úseku Medzev – Štós, priamo v Medzeve je uzavretá komunikácia,“ spresnila Feješová. Podobná situácia je aj na horskom priechode Súľová a v oblasti Mlynky cestári pripravujú snežnú frézu.
„Situácia je o to komplikovanejšie, že takmer všade je ťažký mokrý sneh a na našich mechanizmoch sa prehrievajú motory,“ dodala Feješová.
Dopravné obmedzenia a výzva pre vodičov – Soroška prejazdná len pre osobné vozidlá
Polícia vyzýva vodičov motorových vozidiel jazdiacich na území Košického kraja, aby zvýšili pozornosť za volantom vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky.
„Na území Košického kraja sneží, na cestách sa nachádza napadaný čerstvý sneh, resp. kašovitý sneh, mokré vozovky. Upozorňujeme vodičov, aby prispôsobili rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, jazdili opatrne, znížili rýchlosť,“ informovala nás Jana Mésarová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach.
Momentálne v Rožňavskom okrese je horský priechod Soroška prejazdný len pre osobné vozidlá v jednom smere pre skrížený kamión, Dobšinský kopec neprejazdný pre skrížený kamión.
V okrese Spišská Nová Ves je problematická zjazdnosť v celom okrese pre zasnežené vozovky. V okrese Košice okolie cesta v úseku II/548 Štós – Spišská Nová Ves – uzavretá cesta z dôvodu odstraňovania popadaných stromov a zasnežené cesty, úsek cesty III/050194 Zlatá Idka – Hýľov na cestách sú popadané stromy- cesta uzavretá, v úseku Spišská Nová Ves – Rožňava – uzavretá cesta pre nákladnú dopravu, cesta II/546 Švedlár – Mníšek nad Hnilcom – cesta uzavretá pre nákladnú dopravu. Okresy Trebišov a Michalovce – cesty zjazdné, mokré. V Košiciach úsek cesty Čermeľ – Alpinka uzavretý pre spadnutý strom a dokumentovanie dopravnej nehody, na celom území mesta Košice husto sneží.
Predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami a samozrejme znížením rýchlosti. Šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje maximálnu pozornosť, rovnako opatrní by mali byť aj chodci.
„Dopravnú situáciu na cestách polícia monitoruje. Žiadame vodičov, aby rešpektovali pokyny príslušníkov PZ,“ uviedla na záver Mésarová.
Bez elektriny sú desaťtisíce odberateľov
Východoslovenská distribučná, a.s. zaznamenala počas uplynulých hodín, v noci zo 6. na 7. februára a počas dnešného dňa zvýšený počet poruchových udalostí na vedeniach vysokého a nízkeho napätia. Zasiahnuté sú najmä lokality Spišská Nová Ves, Prešov, Bardejov, Košice a Rožňava. „Príčinou porúch je nepriaznivé počasie, predovšetkým nárazový vietor v kombinácii s hustým snežením,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová. V noci bola preto prerušená distribúcia elektriny do viac ako 30 000 odberných miest. V súčasnosti je zasiahnutých viac ako 80 000 odberných
Momentálne pracuje v teréne na odstraňovaní porúch približne 220 elektromontérov, majstrov a technikov, tzn. všetky pohotovostné zložky v najviac zasiahnutých regiónoch, pričom Východoslovenská distribučná už požiadala o pomoc aj svojich partnerov. V súčasnosti sa na najkritickejšie úseky presúvajú aj energetici z ostatných regiónov, dostupnosť však komplikujú neprejazdné, resp. sťažené podmienky na cestných komunikáciách a zlá dostupnosť k elektrozariadeniam, ktoré sú zaviate snehom. Východoslovenská distribučná, a.s. prijala všetky opatrenia na čo najrýchlejšie odstránenie porúch.
Foto: infoRoznava.sk / Pracovník odstraňuje sneh zo strechy hypermarketu v centre mesta 
Aktuálne správy o zjazdnosti ciest nájdete kliknutím sem
Aktuálne správy o počasí nájdete kliknutím sem
Aktuálne správy zo Stella servisu nájdete kliknutím sem alebo volajte Stella centrum na bezplatné telefónne číslo:  * 75
Online pohľad na Námestie baníkov v Rožňave nájdete kliknutím sem


- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli