Vláda chce obnoviť ťažbu v Siderite

Vláda podniká kroky na obnovenie prevádzky skrachovanej železnorudnej bane Siderit Nižná Slaná.
Štát rokuje o rozbehnutí ťažby s viacerými súkromnými firmami, povedal dnes novinárom premiér Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (nominant Smeru-SD). V bani stratilo pred viac ako rokom prácu okolo 600 ľudí.
„Spustili sme veľmi intenzívne rokovania s niektorými súkromnými spoločnosťami na Slovensku. Chceme, aby Siderit Nižná Slaná opäť žil, (…), aby tam našlo prácu okolo 600 ľudí,“ vyhlásil premiér.
Železnorudná baňa mala dlhší čas finančné problémy, pre dlhy jej napríklad Slovenský plynárenský priemysel (SPP) odstavil dodávky plynu a podnik zastavil prevádzku. Koncom roka 2008 banská spoločnosť podala na seba návrh na vyhlásenie konkurzu.
Ficova vláda schválila Sideritu ešte v roku 2007 pomoc vo výške približne šesť miliónov eur. Hoci časť dotácie podnik vyčerpal, na jeho záchranu to nestačilo. V podniku, ktorý ako jediný ťažil na Slovensku železnú rudu, sa vyrábali vysokopecné pelety. Firma ich dodávala spoločnosti U. S. Steel Košice. Za Sideritom stojí podľa obchodného registra cyperský a ukrajinský kapitál.
Siderit patril k najväčším zamestnávateľom v okolí Rožňavy. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa gemerský región zaraďuje na čelné priečky rebríčka miery nezamestnanosti. Koncom vlaňajška v ňom dosahoval podiel ľudí bez práce vyše 25 percent.
Zdroj: ČTK

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli