Viete už, koho budete voliť?

DSCN4235-640x511-640x511Volebná kalkulačka (voting advice application) je jednoduchý, väčšinou internetový test, porovnávajúci vaše politické postoje s postojmi politických strán či osôb (zákonodarcov, kandidátov vo voľbách, atď.).
Slovenskú a českú Volebnú kalkulačku vyvíja a prevádzkuje občianske združenie KohoVolit.eu už od roku 2006. Vytvorili spolu už 20 volebných kalkulačiek pre všetky druhy volieb – európske, prezidentské, parlamentné, krajské i komunálne.
O tom, ako to celé funguje, si môžete viacej prečítať kliknutím sem a otestovať v nižšie uvedenom module.
Županom chcú byť desiati 
Diskusiu kandidátov na post župana v Košickom samosprávnom kraji vysielala v pondelok televízia TA 3, súčasný predseda Zdenko Trebuľa (Smer-SD), ktorý opätovne kandiduje aj s podporou SMK a Most-Híd, sa naživo vysielanej debate vyhol.
Dôvodom mala byť jeho pracovná zaneprázdnenosť, napriek tomu si našiel už v stredu čas na stretnutie s priaznivcami v Rožňave, kde nám zapózoval spolu s okresným šéfom strany a poslancom parlamentu Jánom Babičom, taktiež opätovne kandidujúcim do krajského zastupiteľstva.
Na margo minulosti súčasného župana uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Bobríková, že do zväzkov ŠtB bol Zdenko Trebuľa zavedený ako dôverník v júni 1989.
V tejto súvislosti pripomenula, že osobou evidovanou ako spolupracovník ŠtB je osoba, ku ktorej bol evidovaný zväzok v kategóriách rezident, agent, informátor, držiteľ prepožičaného bytu alebo držiteľ konšpiračného bytu, nie dôverník.
“To, že bol členom KSČ, Zdenko Trebuľa nikdy netajil,” dodala na záver.
Pravica spoločne až v druhom kole
„Kandidatúra ostatných pravicových kandidátov na predsedu KSK je nešťastným riešením, ktoré nahráva do kariet najsilnejšej strane v kraji, Smeru-SD a jej dlhoročnému predsedovi,“ uviedli v minulých dňoch vo vyhlásení predstavitelia koalície SDKÚ-DS a SaS.
 „Miesto výziev na odstupovanie kandidátov navrhujeme ostatným pravicovým stranám a ostatným pravicovým kandidátom, aby z prvého kola volieb spravili primárky pre výber spoločného pravicového kandidáta do druhého kola,“ reagovali zástupcovia OKS.
Rudolf Bauer (KDS) a Rastislav Masnyk (SAS, SDKÚ-DS) sa medzitým dohodli na predvolebnej a povolebnej spolupráci. Zaviazali sa, že vyzvú verejne svojich voličov, aby sa zúčastnili na voľbách aj v druhom kole a volili buď Bauera, alebo Masnyka, podľa toho, kto z nich postúpi do prípadného druhého kola.
„Navrhujeme uzavrieť dohodu, že v druhom kole všetky pravicové strany a všetci pravicoví kandidáti podporia toho kandidáta, ktorý postúpi do druhého kola a postaví sa kandidátovi Smeru-SD Zdenkovi Trebuľovi. Nech voliči rozhodnú, kto to bude,“ uviedli v reakcii predstavitelia OKS, vrátane Ivana Kuhna, ktorý sa o post župana uchádza ako jediný za túto stranu.
Volebná kalkulačka

Foto: infoRoznava.sk / Zdenko Trebuľa v spoločnosti Jána Babiča počas stredajšej prezentácie kandidátov strany Smer-SD v Rožňave
Súvisiace články:
Trebuľa sa stretol s priaznivcami
Prípad Žarnay mobilizuje učiteľov
Diskutovali kandidáti na župana
Rozhodnutie KSK považuje za nesprávne
Varujú pred kupovaním hlasov
Ocelník si “požičal” náš obsah
Na 5 mandátov kandidujú 36-ti
Burdiga sa pustil do Szöllösa

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky - Jún