V piatok večer sa swingovalo

V piatok, 3.10., sa odohral swingový koncert v Obradovej sieni mesta Rožňava o 18:00. Umelec, preslávený svojím nadšením pre život a hudbu, Otakar Krásenský a známa šansoniérka Gabika Kuzmová ukážkovo predviedli prítomným hudbu prvej polovice 20. storočia.
Svojím spevom a hrou na klavíri sa všetci zúčastnení vrátili naspäť v čase. Skladby od Ježka, Voskovca a Wericha, Franka Sinatru či iných sa niesli veselo ovzduším sály prostredníctvom oboch umelcov. Jednotlivé piesne pán Krásenský vždy predstavil a čo to porozprával o ich stvoriteľoch. Osviežujúcim na jeho slove bol český prízvuk, ktorým je známy.
Publikum, pozostávajúce najmä zo staršej generácie, bolo nadšené. Na konci sa stali všetci aj vokalistami speváčky Gabiky Kuzmovej. Spoločne si pospevovali známe melódie. Pán Krásenský, ako v každom svojom programe, zaradil aj v piatok prezentáciu svojich kníh (Swingový klavír, Hviezdy nezapadnú ani v tme, Pozitívne správanie), ktoré si mohli zúčastnení kúpiť.
Po skončení programu sme sa s Otakarom Krásenským na chvíľku posadili a porozprávali.
Na úvod sa chcem spýtať, ako sa vám páčilo publikum, ale aj mesto Rožňava ako také?
Mesto Rožňava je veľmi pekné a zaujímavé. Ja tu chodievam a som tu so speváčkou Gabikou Kuzmovou už po tretí krát. Publikum, ktoré príde, je, samozrejme, dobré, pretože sa zaujíma o tieto skladby. Našou doménou je swing, ktorý je odnožou jazzovej hudby. Dneškom sme si chceli pripomenúť 90. výročie založenia Československej republiky.
Ako sa vám spolupracuje s pani Gabikou Kuzmovou?
Výborne. Vystupujeme na mnohých miestach na Slovensku, už sme tých vystúpení mali desiatky a pomaly sa to blíži ku stovke. Ona je veľmi dobrá a schopná speváčka, ktorá spieva nielen swingové skladby, ale hlavne šansón. Má vlastnú skupinu, s ktorou chodieva po Slovensku a sú veľmi úspešní. Okrem toho spieva aj ľudovú či chrámovú hudbu. A z toho vyplýva, že je to speváčka veľmi nadaná a všestranná. Mňa teší, že som ju získal pre swing, ktorému sa venujem už od mlada a že aj v tom seniorskom veku mám možnosť si ho zahrať a pripomenúť ho aj publiku.
Prejdeme trošku ďalej od hudby, ale ostaneme pri umení. Vy píšete knihy. Ako ste sa dostali k písaniu?
Ja som od maldosti inklinoval k literatúre. Ale keď som pôsobil v skutočnom živote, robil som hygienika. Na hudbu a spev mnoho času nebolo, ale zozbieral som počas tohto obdobia množstvo poznatkov, ktoré som využil neskôr na písanie kníh.
Ste teda skôr spisovateľ alebo hudobník?
Jednoznačne hudobník. Hudba bola vždy mojou životnou láskou. Chcel som ju aj študovať, ale nepodarilo sa mi to. Napriek tomu, hudba ma sprevádzala celým životom a teraz si ju už konečne môžem užiť naplno.
Ďakujeme za rozhovor.
Svoju dávku humoru a swingovej hudby v podaní dvoch nadaných umelcov dostali všetci tí, ktorí o to mali záujem. Tento komorný večer bol dôkazom toho, že aj minulosť má svoje miesto v uponáhľanej prítomnosti.

Foto: Bianka Tašková


- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery