V okrese je bez práce 9 tisíc ľudí

dsc040412V okrese Rožňava evidoval tunajší Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ku koncu roka 2012 celkom 9 524 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje mieru evidovanej nezamestnanosti na úrovni 29,04 %.
Už koncom januára by malo zo spoločnosti Eustream, prevádzkujúcej kompresorovú stanicu v Jablonove nad Turňou, odísť ďalších takmer 50 pracovníkov. Naopak, rozbieha sa výroba v závode spoločnosti Celltex, postavenom v Priemyselnej zóne v Rožňave, kde by malo nájsť prácu asi 100 ľudí.
„Nemáme momentálne nahlásené žiadne hromadné prepúšťanie. Ani od spoločnosti Eustream a.s. o prípadnom uvoľňovaní zamestnancov,“ uviedla pre infoRoznava.sk Daniela Potočná z Úradu práce. Ako ďalej spresnila, ku koncu roka 2012 došlo vplyvom sezónnosti pracovného trhu k zvýšenému prítoku uchádzačov o zamestnanie z firiem z odvetvia stavebníctva, cestovného ruchu, lesníctva a poľnohospodárstva.
„Zaznamenali sme aj nárast ukončených pracovných pomerov na dobu určitú, predovšetkým od personálnych agentúr. Avšak tento vývoj nie je ničím výnimočný, sezónnosť pracovného trhu negatívne ovplyvňuje úroveň miery nezamestnanosti na prelome rokov každoročne,“ dodala na záver.
„Rovnako ako množstvo iných spoločností, aj Eustream je nútený optimalizovať procesy nielen v technickej, ale aj v personálnej oblasti,“ uviedol pre náš portál Vahram Chuguryan, hovorca spoločnosti. Dôvodom je podľa neho meniace sa trhové prostredie, pokles objemu prepravy a narastajúca konkurencia.
„S úmyslom zachovať konkurencieschopnosť, Eustream uskutočňuje optimalizáciu procesov, automatizáciu a reinžiniering celej prepravnej siete. Moderné a ekologickejšie technológie budú pružnejšie zvládať veľké zmeny počas prepravy. Nevyhnutná modernizácia technológie, v rámci ktorej jeden moderný kompresor nahradí 5-6 starších strojov, si však žiada redukciu stavu zamestnancov,“ pokračoval.
Ako ďalej dodal, napriek tejto ekonomickej realite Eustream presadzuje čo najcitlivejší prístup k personálnym otázkam. „Nadbytočné pozície sme riešili prevažne preskupovaním niektorých zamestnancov v rámci jednotlivých pracovísk, prípadne ich rekvalifikáciou všade, kde sa to dalo. Niektorí zamestnanci opustili spoločnosť na základe spoločnej dohody,“ vysvetlil situáciu. Tá by mala zahŕňať aj niekoľkomesačné odstupné, vyplývajúce z kolektívnej zmluvy.
K zvýšenej miere nezamestnanosti mohli, resp. môžu prispieť aj legislatívne zmeny – od 1. januára t. r. sa platia odvody aj z dohôd. Zvýšila sa tiež daň zo zisku pre firmy na 23 % a upravený zákonník práce im predražuje výpovede. Obmedzená bola tiež práca na určitý čas. Minimálna mzda bola zvýšená o 10 % na sumu 337,70 eur.
Ilustračné foto: ÚPSVaR Rožňava

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery