V nemocnici inštaloval miniknižnicu

Rožňavčan Slavo Gál, ktorý je v súčasnosti doktorandom Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, sa pustil do smelého plánu. Spríjemniť čakanie pacientom v rožňavskej nemocnici.
„Tento môj projekt som mal v hlave už dlhšie, ale nevedel som presne ako ho zrealizovať a vedel som, že to čosi aj bude stáť. A keď Orange vyhlásil v polovici apríla svoj Grant pre optimistov, tak som tušil, že by sa to mohlo ujať, lebo „na Západe“ to celkom fičí,“ opísal prvotné pohnútky.
Žiadosť o grant podal polhodinu pred uzávierkou a čakal. Projekt mu schválili pod názvom „Nemocničná knižnica (Kniha má moc liečiť)“ a dostal som na to 150 eur.
„Celou ideou je vlastne umiestniť túto verejnú knižnicu do vestibulu nemocnice s tým, že pacienti, ktorí chodia na rôzne oddelenia, si budú môcť na čas, ktorý v nemocnici strávia, požičať knihu, čosi si prečítať, skrátka zmysluplne využiť čas.“ vysvetlil.
„Rátam samozrejme s tým, že knihu potom vrátia,“ dodal s úsmevom vo štvrtok predpoludním, keď svojráznu knižnicu v telefónnej búdke sprístupnil verejnosti.
V rozpočte mal vyčlenené peniaze na skonštruovanie búdky aj na farby a police. Samotnú búdku sa mu však podarilo zohnať od telekomunikácií, police a sklá získal sponzorsky, takže väčšinu peňazí mohol investovať do zaujímavých kníh.
„Samozrejme je vyhlásená aj zbierka kníh a budem rád, ak ktokoľvek čímkoľvek prispeje (knihy, časopisy, leporelá, krížovky). Uvidíme, ako to bude po samotnej inštalácii a či bude nejaká spätná väzba,“ zamyslel sa.
Kontaktovať ho môžete na email slavogal@gmail.com, alebo na mobil 0905 946 144.
„Ak by to malo úspech, mám prisľúbnú už aj druhú búdku,“ dodal.
S otázkou, ako tento milý počin mladého muža hodnotí, sme oslovili Dušana Suchého, riaditeľa rožňavskej nemocnice.
„Som presvedčený, že pre pacientov v nemocnici môže byť kniha milým spoločníkom. Kniha je najlepší priateľ človeka. Dokáže nás povzbudiť, keď je to treba, rozosmiať, keď sme smutní, dokáže nás odpútať od každodenných starostí a problémov. Preto som rád, že v našej nemocnici sa objavila takáto aktivita. A pevne verím, že pozitívna reakcia a odozva bude aj zo strany pacientov.“
Projekt sa uskutočnil vďaka Grantovému programu pre optimistov Nadácie Orange.
„Podarilo sa to hlavne vďaka mnohým iniciatívnym obyvateľom Rožňavy, ktorí neváhali a priviezli mi napr. aj priamo domov mnohé zaujímavé knihy,“ dodal na záver Slavo Gál.
A špeciálna vďaka patrí Mestskému divadlu Actores a jeho zamestnancom, ktorí obetovali kvantum času, aby bol finálny efekt projektu taký, aký je, podotkol ešte.
Pravidlá používania nemocničnej knižnice:
1. Knižnica je pre všetkých.
2. Knižnica je nemocničná, takže knihy sa požičiavajú len na čas pobytu v nemocnici. 
3. Knihu si požičiaš a keď z nemocnice odchádzaš, vráť ju prosím na jej pôvodné miesto.
4. Ak ťa kniha zaujme natoľko, že si ju musíš zobrať domov, aby si ju dočítal, prosím, urob tak čo najskôr a knihu vráť naspäť.
5.  S knihou zaobchádzaj tak, aby si si ju nabudúce mohol požičať nielen ty, ale aj ostatní.
6.  Ak chceš, knižnicu môžeš sám doplniť nejakým zaujímavým titulom, ale knižnica nefunguje štýlom, vymeň knihu za knihu.    
Foto: infoRoznava.sk / Belo Hefler 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery