V knižnici sa prednášalo a diskutovalo o holokauste a histórii Rožňavy

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského zorganizovala prednášku na tému Rožňava a holokaust, s podtitulom: Prezentácia dejín mesta a jeho obyvateľov.
Prednášal nadšenec histórie, spisovateľ a bývalý pedagóg Ferenc Ambrus, ktorý svoju prezentáciu orientoval na dejiny nášho mesta v minulom storočí s dôrazom na obdobie 2. sv. vojny, s ktorou bol spojený holokaust, deportácie Židov do koncentračných táborov a ich následná masová likvidácia.
V druhej časti prednášky Ambrus predstavil osudy niektorých židovských rodín z okolia Rožňavy a oboznámil prítomných s históriou židovských gét, ktoré boli v minulosti situované najmä na dnešnej Čučmianskej ulici a v rokoch 1943 a 1944 tu bolo sústredených viac ako 300 ľudí. Veľká väčšina z nich nakoniec skončila v Poľsku, v nemeckých vyhladzovacích táboroch.
Boli spomenutí aj významní rodáci z Rožňavy židovského pôvodu. Napríklad jeden z režisérov oskarového filmu Obchod na Korze Ján Kadár, či Chaviva Reiková, ktorá ako mladé dievča vstúpila do britských špeciálnych jednotiek a v okolí Banskej Bystrice zachraňovala židovské deti pred deportáciami.
Najväčšia čast diskusie s návštevníkmi knižnice sa sústredila okolo súčasného fenoménu narastajúcej popularity nacionalistických a extrémistických politických subjektov. Diskutujúci hovorili o nedostatočnom vzdelávaní mládeže.
Podľa väčšiny prítomných by mohli pomôcť práve pripravované povinné exkurzie do táborov smrti, v ktorých by deti mohli na vlastné oči spoznať históriu a odvrátené stránky pravicového extrémizmu.Foto: infoRoznava.sk / Jaro Maliňák

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery