Festival v plnom prúde

DSCF6243

+ Fotoreport včerajšieho podujatia

Od 23. júla sa až do 2. augusta bude konať už IX. ročník Gemersko-turnianskeho festivalu, pripraveného maďarskými a slovenskými obcami regiónu.
Hlavným koordinátorom podujatia je Gemerský mládežnícky spolok v Rožňave. Ako uvádzajú organizátori na svojej stránke v slovenskom aj maďarskom jazyku, každý si príde na svoje.
Pripravené koncerty, predstavenia, jarmok a iné veselice neslúžia len na bezstarostnú zábavu, ale aj na spoznanie všedných dní, kultúry, zvykov spolu vedľa seba žijúcich Slovákov a Maďarov.
Väčšinu programov ponúkajú návštevníkom festivalu bezplatne. Jedenásť dní, takmer dvadsať obcí dvoch krajín, približne sto festivalových programov – takto by sa dal zhrnúť podľa organizátorov Gemersko-turniansky fesival v číslach.
Podstata tohto podujatia však podľa nich nespočíva v číslach, ale v duchu, z ktorého sa zrodil tento zábavný, tradicionálny, umelecký festival, spájajúci mnoho žánrov a zohrávajúci dôležitú úlohu aj v oživení a posilnení historicky zakorenených regionálnych vzťahov.
Ako sa ďalej uvádza na stránke festivalu, tunajší obyvatelia si uvedomili, že len spoločne majú šancu ukázať aj iným a zachovať svoje prírodné a kultúrne hodnoty. Takto vznikli v roku 1998 Umelecké a tradičné dni Aggtelek-Jósvafő a z toho vyrástol do roku 2001 Gemersko-turniansky festival, ktorý dnes už presahuje hranice a zahrňuje takmer dva tucty obcí regiónu.
Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční v Komunitnom dome Gemerského mládežníckeho spolku (nádvorie Starej radnice) vo štvrtok o 18tej hodine. O 21.00 h. tam vystúpi s balkánskymi tónmi hrajúca skupina Besh o droM a v ten istý večer je tam ešte na 23.00 h. pripravená Orientálna čajovňa.
Program festivalu v Rožňave si môžete pozrieť kliknutím sem
Celý program festivalu nájdete kliknutím tu
Foto: Gomortornaifesztival.hu

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery