Útulok pre psov, radosť pre mladých

 V týchto dňoch v Rožňave prebieha zbierka podpisov na zrealizovanie útulku v Rožňave. V neďalekej Revúcej, ktorá bola istú dobu súčasťou nášho okresu, už útulok funguje viac ako jeden rok. Vybrali sme sa tam a snažili sme sa zistiť čo najviac informácií.
Útulok Revúca bol zriadený v septembri roku 2009 na základe veľkého počtu nechcených a túlavých psíkov. Veľkú zásluhu na existencii útulku má hlavne primátorka mesta Eva Cireňová, ktorá sľúbila pomoc pri jeho zrealizovaní a svoje slovo aj dodržala. Útulok patrí mestu a mesto hradí psíkom očkovanie a stravu. Samozrejme, že má aj svojich sponzorov, tých je teraz päť.
Psíky sú umiestnené v staršom dome na konci mesta, kde je 14 kotercov, tzn. aj 14 psíkov ak ich majú viacej, tak sú v jednom koterci 2 psíky. O týchto psíkov sa chodieva starať Kvetoslava Tavassyová a päť mladých dobrovoľníkov. Boli sme zvedaví, prečo sa chodievajú starať o týchto psíkov.
„Pri nich sa cítim skutočne dobre, milujem ich vrtenie chvostíkmi a ich pohľady a aj keď mám na nich niekedy nervy, znamenajú pre mňa veľmi veľa,“ reagovala spontánne Maťka. Na otázku, či má medzi nimi svojho štvornohého obľúbenca, odpovedala: „Áno, je to fenka Star. Mám rada všetky, ale ona je moja srdcovka. Občas im kúpime nejaké dobroty – cestoviny alebo mäso, ale kedže sme mladí, veľa peňazí nemáme, takže sa snažíme pomáhať inými vecami.“
Už tretí benefičný koncert na podporu občianskeho združenia Pomôžme psom v Revúckom útulku sa uskutoční v piatok 20. mája, bližšie informácie nájdete kliknutím sem. Z peňazí získaného počas prvého benefičného koncertu dali sterilizovať fenky a z druhého sa peniaze odložili a mali by sa použiť na vybudovanie výbehu.
Pomôcť útulkom pre psov by sa dalo viacerými spôsobmi. Jednou z možností môže byť aj to, že rodičia, ktorí nie sú si istí, či ich deti majú vzťah k psíkom, aj keď po ňom túžia, by mohli chodievať s nimi do útulku. Deti by si tam vybrali jedného psíka, o ktorého by sa starali, venčili ho, nosili mu jesť  apod. V útulkoch by bol niekto, kto by deťom ukázal, ako sa treba správne starať o psíka a ak rodič zbadá, že jeho dieťa má vzťah k psíkom, tak by psíka adoptoval. Rodičia by si museli nájsť na to čas, ale ruku na srdce, čo by ste pre svoje deti neurobili?
Takýmto spôsobom by sa dali podporovať útulky na celom Slovensku. Trvalo by istý čas, kým by sa to rozbehlo, ale azda by to fungovalo. Keď existujú jazdecké kluby, ktoré slúžia na takéto účely, tak prečo by nemohli fungovať aj psie kluby?
Ivana Lengeňová
Súvisiace články: Spúšťajú petíciu za zriadenie útulku


 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Kalendárovinky: August