Platy starostov na ceste k zníženiu

Občianska verejnosť jednoznačne pozitívne privítala októbrový návrh Združenia občanov miest a obcí (ZOMOS) zrušiť starostom a primátorom nesystémové a premrštené 5-mesačné odstupné, znížiť neadekvátne platy a vyplácať len odôvodnené odmeny. Rozšírený návrh následne do parlamentu predložili poslanci SAS Krnáč, Majer a Somogyi ako novelu príslušného zákona 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.
Ako nás ďalej informovala Vanda Rybanská, hovorkyňa ZOMOS, nešťastnou slabinou poslaneckého návrhu bolo zrušenie odmien a hlavne stropu platov starostov, čo vyvolalo ostré protesty zo strany ZOMOS, ZMOS a v stredu i nesúhlas premiérky na rokovaní vlády. Na štvrtkové rokovanie gestorského výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj ZOMOS opakovane predložilo svoje pripomienky a poslanci SAS opravený pozmeňovací návrh. Napriek veľkému tlaku prítomného vedenia ZMOS návrh poslanca Vladimíra Faiča (SMER), vôbec nerokovať o sprísnení odmeňovania starostov, neprešiel. Poslanci najtesnejšou väčšinou 6 hlasov schválili návrh SAS. Ktovie ako by boli hlasovali neprítomní členovia výboru- exprimátori veľkých miest Ďurkovský (KDH) a Slota (SNS).
„ZOMOS víta schválený pozmeňovací návrh, ktorý napokon nielenže ponecháva strop starostovských platov, ale úplne ruší právo miestnych poslancov navyšovať ich. Bude ho teda poberať len v základnej tabuľkovej výške určenej zákonom podľa počtu obyvateľov. V písomne odôvodnených prípadoch môžu miestni poslanci schváliť starostovi odmeny do výšky 50% platu, ale len za uplynulé obdobie. Je smutné, že až takto explicitne treba zamedziť prípadom, keď horliví jasnovidiaci poslanci schválili svojmu starostovi maximálne odmeny už vopred na celé 4-ročné volebné obdobie. Novinkou SAS je povinnosť obce zverejňovať plat i odmeny starostu na úradnej tabuli a webstránkach obce,“ spresnila Rybanská.
Citovaný návrh gestorského výboru je už doplnený aj o premiérkou požadované prechodné ustanovenia. Združenie občanov preto dúfa, že si ho osvoja i výbory ústavoprávny a finančný, ktoré ho majú prerokovať už 25. a 27. januára a ani kompetentné ministerstvá vnútra a práce nebudú mať dôvod zastaviť jeho definitívne schválenie na schôdzi NR SR začínajúcej 1.2.2011. Otázkou ostáva, ako budú o radikálnom znížení platov starostov hlasovať početní starostovia a primátori, sediaci aj v parlamente. Nepôjde o konflikt záujmov?
Jedinou zatiaľ nenaplnenou principiálnou požiadavkou ZOMOS už ostáva len úplné zrušenie odstupného. Novelou SAS navrhované zníženie odstupného z 5 na 3 mesačné platy považujeme za nedostatočné a nesolidárne, nakoľko ostatným zamestnancom na dobu určitú Zákonník práce nepriznáva žiadne odstupné (len 2-mesačné odstupné pri náhlej strate zamestnania na dobu neurčitú, vykonávaného menej ako 5 rokov) Navyše po skončení funkcie majú starostovia Zákonníkom práce garantovaný návrat do predošlého zamestnania.
Už bezpredmetnou výhradou je termín účinnosti až 1. apríla 2011, na rozdiel od nami požadovaného termínu 25.11.2010. Keby účinnosť novely nastala ešte pred komunálnymi voľbami, obce mohli ušetriť 10 miliónov € na odstupnom a kandidáti na starostov by korektne vedeli, do akých platových podmienok nastúpia.
Súvisiace články: Presadzujú zníženie platov starostom

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery