Trebuľu chce zastaviť aj Kuhn

IMG_0038Hnutie Nová väčšina – Dohoda (NOVA) bude mať vlastného kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK). Bude ním okresná predsedníčka hnutia za Košice-okolie Dominika Palaščáková.
O rozhodnutí republikovej rady nás informoval Róbert Beník, okresný šef hnutia.
„Voliči v Košickom kraji volajú po zmene. Po ôsmich rokoch si zaslúžia alternatívu k súčasnému vedeniu. Je na čase, aby priestor dostala nová generácia, ktorá župu posunie dopredu,“ uviedla pre TASR na margo svojej kandidatúry Palaščáková, ktorá má 31 rokov. Vyštudovaná strojná inžinierka pôsobí na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.
Na post šéfa KSK kandidujú okrem Palaščákovej súčasný predseda VÚC Zdenko Trebuľa za Smer-SD s podporou strany Most-Híd, kandidát strany SaS Rastislav Masnyk s podporou SDKÚ-DS a Vladimír Gürtler zo strany 7 statočných.
Pôvodne mala kandidovať aj Mária Sabolová z KDH, koncom minulého týždňa však oznámila, že o post košického župana sa uchádzať nebude. Zdôvodnila to sklamaním z nejednotného postupu pravicových strán.
Ako uviedla, odradilo ju predovšetkým nekorektné lavírovanie strany Most-Híd. Jej krajskí predstavitelia totiž vyjadrili podporu súčasnému županovi a kandidátovi Smeru Zdenkovi Trebuľovi. Navyše bez toho, aby o svojom rozhodnutí informovali partnerov z Ľudovej platformy, teda SDKÚ-DS a KDH.
„Myslím, že toto je reálny obraz pravice v Košickom kraji, ktorej stále nedošlo, že si z nej Most-Híd urobil dobrý deň,“ uviedol okrem iného pre denník Korzár Peter Pihorňa, krajský predseda SaS.
Svoju kandidatúru na post predsedu Košického samosprávneho kraja pre portál infoRoznava.sk potvrdil Rožňavčan Ivan Kuhn (na fotke), podpredseda Občianskej konzervatívnej strany a poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave. Dvakrát sa pokúšal aj o post primátora Rožňavy.
Regionálne voľby sa uskutočnia v sobotu 9. novembra, keď si okrem predsedu kraja budeme voliť aj poslancov krajského parlamentu. V 57-člennom zbore má volebný obvod (okres) Rožňava päť mandátov.
Druhé kolo volieb predsedu KSK sa uskutoční 23. novembra, ak v prvom nezíska ani jeden kandidát viac ako 50 % hlasov oprávnených voličov. V takom prípade budú o post župana súťažiť prví dvaja kandidáti z prvého kola.
Aktualizované 30. 9.
Na funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) bude za stranu Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) kandidovať aj súčasný starosta mestskej časti Košice – Západ a bývalý primátor Košíc aj predseda VÚC, Rudolf Bauer.
Informovala o tom tajomníčka KDS Mária Majdová. „Po udalostiach posledných dní, keď k dohode opozičných strán nedošlo, sa rozhodol kandidovať,“ uviedla.
Kuhn: Privítal by som reformu samosprávy
Svoju kandidatúru na post predsedu kraja zvážil až na poslednú chvíľu, keď už bolo jasné, že pravica sa na spoločnom kandidátovi nedohodne. O tom, kto do prípadného druhého kola volieb šéfa VÚC postúpi proti favorizovanému Trebuľovi, rozhodnú teda samotní voliči.
Opakovane sa vám nepodarilo získať post rožňavského primátora, myslíte, že v tomto „krajskom derby“ máte väčšie šance?
Ani pri rozhodovaní kandidovať na funkciu primátora ani pri rozhodovaní kandidovať na funkciu predsedu KSK nehrala žiadnu rolu úvaha o tom, či mám alebo nemám šancu. Kandidoval som a kandidujem preto, že nie som spokojný s tým, ako fungujú niektoré inštitúcie a pretože nevidím kandidáta, ktorý by zastupoval moje názory na to, ako tieto inštitúcie majú fungovať a bol by zároveň dostatočne dôveryhodný. A zároveň som vnímal, že medzi občanmi vládne podobná nespokojnosť. Preto im chcem svojou kandidatúrou ponúknuť alternatívu k súčasnému predsedovi KSK. Každý z nás má na výber: buď donekonečna hundrať, že nič nefunguje, alebo skúsiť urobiť niečo preto, aby to fungovalo. Ja som sa rozhodol skúšať veci meniť. Preto kandidujem nielen na funkciu predsedu KSK, ale aj na funkciu poslanca Zastupiteľstva KSK. Obe funkciu dávajú možnosť veci meniť k lepšiemu.
Nejde len o ďalšie zviditeľnenie vášho mena, resp. značky OKS?
Nemám pocit, že by moje meno bolo málo viditeľné a že by som potreboval ho nejako viac zviditeľniť. Na druhej strane, každý člen akejkoľvek strany by sa mal snažiť o pozitívne zviditeľnenie svojej strany. Pod pozitívnym zviditeľňovaním svojej strany si nepredstavujem dámske jazdy do Petrohradu alebo dosádzanie svojich rodinných príslušníkov do funkcií.
Netrieštia sa tým ešte viac hlasy pravicových voličov aj s ohľadom na predpokladanú nízku voličskú účasť v týchto voľbách?
Výhoda volieb predsedu KSK je v tom, že je dvojkolová. Ak v prvom kole žiadny kandidát nezíska nadpolovičný počet odovzdaných hlasov, do druhého kola sa dostanú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Je viac ako pravdepodobné, že súčasný predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD) sa dostane do druhého kola. Dvojkolový systém dáva možnosť voličom vybrať v prvom kole kandidáta, ktorý má dôveru najvyššieho počtu voličov a tohoto v druhom kole môžu podporiť aj voliči ostatných pravicových kandidátov, ktorí v prvom kole neuspejú.
Nie je mojou vinou, ani vinou Občianskej konzervatívnej strany, že „veľké“ parlamentné pravicové strany sa za niekoľko mesiacov neboli schopné dohodnúť na jednom silnom a dôveryhodnom kandidátovi na predsedu KSK. A žiadna z týchto strán na krajskej úrovni nepožiadala OKS o podporu svojho kandidáta.
Mimochodom, pred štyrmi rokmi mala pravica jedného spoločného kandidáta a ani to jej nepomohlo a kandidát Smeru vyhral už v prvom kole. Na druhej strane v roku 2005 mali stredo-pravé strany až štyroch kandidátov a jeden z nich sa dostal do druhého kola.
A pokiaľ ide o trieštenie „pravicových hlasov“, túto otázku treba položiť predstaviteľom strany Most-Híd, ktorá sa tvári ako pravicová a podporila kandidatúru člena Smeru.
S akými programovými prioritami chcete osloviť voličov nielen v našom volebnom obvode?
S rovnakými ako som oslovoval voličov v primátorských voľbách. Väčšia transparentnosť a efektívnosť využívania peňazí a majetku KSK. Používanie fiančných prostriedkov na to, čo potrebujú občania a nie rôzne záujmové skupiny. Napríklad v Rožňave KSK investoval spolu s mestom do výstavby mestskej haly, v skutočnosti do telocvične gymnázia, ktorej efektívne a zmysluplné využívanie je otázne. Na druhej strane vieme, v akom stave sú Šafárikova a Štítnická ulica, ktoré sú v majetku a správe KSK.
A pridal by som aj dôraz na to, aby do organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK boli prijímaní zamestnanci na základe objektívnych kritérií a nie na základe známostí. Myslím, že minimálne v Rožňave a okolí ľudia vedia, o čom je reč. Ale v tomto prípade bude potrebná aj zmena na miestach poslancov, ktorí zastupujú okres Rožňava v KSK. Dúfam, že aj tu sa občania – voliči postarajú o výraznú obmenu.
Ako sa pozeráte na funkciu VÚC, resp. ich možnú reorganizáciu napr. na menší, alebo naopak väčší počet?
Mal som to šťastie, že v rokoch 1999-2000 som pracoval ako programový manažér v projekte Technická pomoc reforme verejnej správy v Slovenskej republike. Tento projekt, financovaný z programu Európskej únie Phare, poskytoval odbornú pomoc vtedajšiemu splnomocnencovi pre reformu verejnej správy Viktorovi Nižňanskému. Experti, ktorých prácu som manažoval, pracovali práve na vytvorení regionálnej samosprávy. Takže viem, že expertný návrh územného a správneho usporiadania SR bol na vytvorenie 12-tich samosprávnych krajov. Tento odborne zdôvodnený návrh bol však zmetený zo stola politikmi jednej z vtedajších koaličných strán a zrealizovaný bol model 8 krajov, ktoré však nie sú prirodzenými regiónmi. Azda najmarkantnejšie je rozdelenie Spiša do dvoch samosprávnych krajov. To je podľa môjho názoru jeden z dôvodov nízkej účasti voličov na regionálnych voľbách – že veľká časť voličov sa nevie identifikovať s týmito krajmi.
Regionálne identity ľudí sú totiž Gemer, Spiš, Zemplín, atď. Takže ja osobne by som privítal zásadnú reformu regionálnej a tiež miestnej samosprávy, pričom by nešlo iba o počet krajov, ale aj o ich kompetencie a spôsob kreovania ich orgánov.
Foto: Archív infoRoznava.sk / Ivan Kuhn, podpredseda OKS
Odkaz na stránku KSK – Voľby 2013
Odkaz na stránku Štatistického úradu SR – Výsledky volieb v r. 2009
Súvisiace články:
Kandidáti krajského parlamentu
Kandidovať bude aj Babič
Sme.sk: Politických nominácií sú župy plné. Pozrite si príklady aj z vášho kraja

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery