Štítnické hradné hry príjemne prekvapili

Druhá augustová sobota sa stala premiérovým dňom Štítnických hradných hier. Miestni nadšenci pripravili pre návštevníkov bohatý program v peknom areáli vodného hradu.
O záchranu tejto mimoriadne zaujímavej pamiatky sa pokúša Občianske združenie Štítnická Concordia, ktoré bolo v spolupráci s obcou hlavným organizátorom pútavého podujatia.
Vodný hrad je po známom gotickom kostole druhou, donedávna pred zrakmi verejnosti ukrytou pamiatkou Štítnika. Táto obec s bohatou históriou ponúkala donedávna „iba“ prehliadku gotického kostola.
Po tom, čo objekt hradu získala obec do dlhodobého prenájmu od Košického samosprávneho kraja, sa mohli rozbehnúť práce na jeho záchrane. Tie vykonávajú aktivisti z O.z. Štítnická Concordia a obec Štítnik.
Slávnostným otvorením areálu pre verejnosť bol prvý ročník Štítnických hradných hier. Tie v príjemnom počasí prilákali davy návštevníkov, ktorí sa v tento deň mohli zúčastniť aj prehliadok ďalších pamiatok štítnickej doliny a odviesť sa špeciálnym historickým vláčikom.
Samotné hradné hry svojim programom a úrovňou organizácie ukázali veľký potenciál, ktorý sa ukrýva nielen v širokých možnostiach pamiatky a areálu hradu, ale hlavne v nadšení a šikovnosti organizátorov. Spojenie občianskej aktivity so samosprávou prinieslo pozitívne výsledky.
Pre náš portál sa vyjadril poslanec Obecného zastupiteľstva a člen O.z. Concordia Ing Marek Kuzma. Ako uviedol, ich cieľom je „zachovávanie všetkých ľudových tradícií, zvykov a záchrana kultúrnych pamiatok, ako je napríklad aj štítnický vodný hrad.“
Nápad na aktivity vznikol približne pred dvomi rokmi, zámenou pozemkov s KSK sa dostal areál do dlhodobého prenájmu obce.
Podľa Kuzmu vznikli hradné hry hlavne kvôli tomu, že bolo potrebné začať s rekonštrukciou hradu. „Keď sa dá ľuďom vodný hrad do povedomia, umožní to rozvíjanie cestovného ruchu. Predovšetkým chceme využiť obrovský potenciál, ktorý sa tu ukrýva. Samozrejme nám to pomôže aj finančne sa odraziť, pretože všetky aktivity sa tu zatiaľ vykonávajú na báze dobrovoľnosti a nezištne. Veľmi veľa ľudí nám poskytlo pomocnú ruku, pretože cítili rovnako ako my, že v obci sa dlhodobo nič nedeje a práve takéto aktivity nám pomôžu tento potenciál zúročiť.“
Občianske združenie Concordia má v pláne poskytovať služby návštevníkom, ktorí vďaka turistickému informačnému centru môžu získať možnosť prehliadky hradu. Okrem samotnej prehliadky hradu je pre nich pripravená banícko – hutnícka expozícia, ktorá bola odprezentovaná aj na štítnických hradných hrách.
„Zámerom našich služieb návštevníkom je spájať silu pamiatok v Štítniku: gotického kostola, ktorý má svoju dlhodobú stabilnú návtevnosť a vodného hradu, a tak zdržať turistov v našej obci dlhšie, ako na tých 20 – 30 minút ako to bolo doteraz,“ spresnil poslanec Kuzma.
„Naša finálna vízia sa bude ďalej rozvíjať aj podľa toho, ako dopadne archeologický prieskum, od ďalšej spolupráce s pamiatkarmi a samozrejme od financií, ktoré budeme mať k dispozícii. V začatej línii chceme ale rozhodne pokračovať, preto sa chceme poďakovať všetkým našim partnerom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na dnešnej akcii a ktorí nám pomáhajú: Košický samosprávny kraj, Terra Incognita, Regionálne rozvojové centrum, Obec Štítnik, ale hlavne všetkým dobrovoľníkom a občanom obce, ktorí nám nezištne pomohli a budú pomáhať. Poďakovanie patrí aj vám – portálu InfoRožňava, nášmu mediálnemu partnerovi,“ dodal na záver Marek Kuzma.
Matúš Bischof

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery