Slovenský film Felvidék – Horná zem

Tvorcovia nového slovenského filmu Felvidék – Horná zem sa rozhodli nečakať na zástupy filmových divákov v kinách, ale naopak – priniesť kino priamo k jeho cieľovému publiku pomocou projektu nazvaného jednoducho – Mobilné kino.
Animovaný dokumentárny film chcú uvádzať okrem tradičných „kamenných“ kín aj na miestach, ktorých technické vybavenie neumožňuje premietanie – v bývalých kinách, kultúrnych domoch, zasadacích miestnostiach, ale vlastne kdekoľvek, kde miestni prejavia dostatočne veľký záujem.
V ich snahe im môžete pomôcť aj vy. Prostredníctvom tzv. crowdfundingovej kampane na portáli Indiegogo sa snažia do 20. apríla vyzbierať 2500 eur, ktoré predstavujú minimálnu sumu, za ktorú dokážu usporiadať desiatku unikátnych projekcií v obciach južného Slovenska. Práve ich obyvateľmi sú pamätníci, ktorých sa udalosti spomínané vo filme dotýkajú najviac.
Režisérka Vladislava Plančíková sa vo svojej snímke vydáva za tajomstvami vlastnej rodinnej histórie, ktorú poznačilo presídľovanie slovenského a maďarského obyvateľstva po II. svetovej vojne. Cez všetkým povedomé rodinné vzťahy pomáha aj mladším generáciám divákov chápať osudovosť a nadčasovosť dávno vytesnených udalostí.
Práve mladšie generácie by vďaka projektu Mobilného kina mohli pomôcť priniesť film k pamätníkom, ktorých spomienky v ňom ožívajú. „Kedy naposledy boli vaši rodičia alebo starí rodičia v kine?“ pýtajú sa v úvode internetovej kampane a očakávajú odpovede.
„Rozhodli sme sa zariskovať a zvoliť takzvanú fixnú formu kampane – ak sa nám do necelého mesiaca nepodarí vyzbierať celú sumu, nezískame nič a všetky peniaze budú vrátené prispievateľom. Je pre nás dôležité vedieť, že podobná forma distribúcie má zmysel a o premietania bude záujem. Vyzbieranie určenej sumy môže byť adekvátnym ukazovateľom,“ hovorí Peter Gašparík, zástupca distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá kampaň pripravila spolu s produkčnou spoločnosťou Mandala Pictures.
Pre potenciálnych prispievateľov majú organizátori kampane dokonca pripravený systém odmien, odstupňovaný podľa výšky príspevku. Okrem rekvizít či zberateľských predmetov z filmu je jednou z odmien aj usporiadanie premietania priamo na nimi vybranom mieste.
„Trasu Mobilného kina zatiaľ určenú nemáme. Dúfame, že záujem o film zmobilizuje ľudí, aby sa na premietanie vo svojej obci či mestečku vyzbierali, my potom s potrebnou technikou prídeme kamkoľvek v rámci územia Slovenskej republiky,“ dodáva Gašparík.
Všetky informácie o filme nájdete na jeho webstránke www.hornazem.eu, informácie o kampani nájdete na adrese www.indiegogo.com/projects/mobilne-kino-vandor-mozi.
Foto & Video: Filmotopia.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery