Slováci vypijú ročne v priemere 76 litrov piva

Už  čoskoro sa verejnosť dozvie, ako hodnotia kvalitu na rozmanitom pivnom trhu experti z radov pivných sládkov a ďalších odborníkov. Tí totiž dva dni ochutnávali dovedna až 84 vzoriek piva počas súťažnej degustácie Slovenskej pivnej korunky.
Po ôsmykrát sa môžu veľké, malé aj samostatné reštauračné pivovary uchádzať o zlatú, striebornú alebo bronzovú korunku. O tom, kto sa stane víťazom, sa rozhodovalo počas uplynulých dní v priestoroch Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave. Odborní posudzovatelia hodnotili nielen vonkajšie znaky piva ako farba, čírosť a kompaktnosť peny, ale ich pozornosť sa sústredila aj na intenzitu vône a chuti, vyváženú horkosť a mieru rezkosti zlatistého moku.
Slovenské pivovarníctvo zásobí každoročne pivný trh objemom viac ako 4 milióny hektolitrov piva. Dôkazom, že Slováci majú pivo radi, je i ročná spotreba piva na Slovensku na jedného obyvateľa – 76 litrov. Rozmanitosť ponuky sa neustále rozvíja a tomu sa prispôsobujú aj jednotlivé kategórie degustačnej súťaže.
Pre veľké a malé samostatné pivovary sú to kategórie: svetlé pivá do 10 %, svetlé pivá do 12 %, tmavé a polotmavé pivá, miešané alkoholické nápoje typu radler a ochutené pivá (citrusové). Samostatné reštauračné pivovary súťažia v kategóriách: svetlé pivo spodne kvasené, tmavé a polotmavé spodne kvasené, spodne kvasené špeciály a vrchne kvasené pivá. Nesúťažné kategórie sú pre tento rok dve: nealkoholické pivá dodávané na slovenský trh, a tiež miešané nealkoholické nápoje radler a ochutené nealkoholické pivá.
Výsledky súťaže Slovenská pivná korunka, ktorá sa koná pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka, sa verejnosť dozvie 9. júna v  Bratislave. Po slávnostnom udelení ocenení budú môcť návštevníci ochutnať výber z najlepších slovenských pív.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je dobrovoľnou profesijnou stavovskou organizáciou, ktorá združuje právnické osoby podnikajúce vo výrobe sladu a piva, ako aj organizácie, ktoré spolupracujú s výrobcami piva. Bolo založené v roku 1991 a v súčasnosti združuje výrobcov  piva a sladu na Slovensku. Okrem pivovarov a sladovní združuje i servisné a obchodné organizácie, ktoré spolupracujú s výrobcami piva. Od roku 2008 je riadnym členom európskeho pivovarníckeho združenie Brewers of Europe. Viac informácii nájdete na www.pivoslad.sk
Foto: SZVP

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery