Slávnostne otvorili matičný dom

Otvorenie Domu MS v Rožňave

Aktualizované

V utorok 7. júla 2009 slávnostne otvorili v Rožňave Dom Matice slovenskej (MS) v budove bývalého pracoviska Štatistického úradu na Letnej ulici.
O podujatí informuje oficiálna stránka mesta Roznava.sk. Zúčastnili sa ho hlavní predstavitelia MS pod vedením jej predsedu Ing. Jozefa Markuša, DrSc. a správcu Mgr. Jána Eštoka.
Slávnosti sa taktiež zúčastnili podpredseda Košického samosprávneho kraja Ing. Ján Szöllös, primátor Rožňavy MUDr. Vladislav Laciak (na snímke s predsedom MS) a viceprimátor Ing. František Kardoš.
Slávnostného popoludnia sa zúčastnili aj funkcionári Okresnej rady Matice slovenskej v Rožňave, zástupcovia miestnych odborov Matice slovenskej v okrese Rožňava a ďalší hostia.
masoAko ďalej informuje oficiálna stránka mesta, „Ing. Zlatica Halková, riaditeľka Domu Matice slovenskej v Rožňave, má už jasne určené priority a ciele, ktoré plánuje v najbližšom období realizovať a pretaviť slová na skutky“.
Medzi priority nového Domu MS v Rožňave má patriť aj podpora slovenských súborov v symbióze vzájomnej spolupráce so súbormi iných národností tak, aby boli obohatením pre všetkých obyvateľov okresu Rožňava a Revúca, reprezentujúc Gemer a jeho zvláštnosti a tradície nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.
„Poznaj naše šediny“, tak sa volá prvé podujatie, ktorým rožňavský matičný dom odštartuje svoje aktivity. Pôjde o netradičné spojenie súzvuku hovoreného slova staršej (starí rodičia) a mladšej generácie (vnuci) v recitačnej súťaži.
Zdroj a foto: Roznava.sk

Nemecký magazín SPIEGEL Nr. 28/2009 (str. 91)
Čistá reč
V Bratislave vládne najbizarnejšia koalícia v Európe: premiér Robert Fico, sociálny demokrat, stavia svoju vládu (aj) na podpore ausgerechnet pravicovo-extrémistickej národnej strany. Doteraz razilo toto zvláštne vládne rozpätie liberálnu hospodársku politiku, začiatkom roka dokonca zaviedlo euro.
Teraz nadišiel ale čas a Fico cítil povinnosť uspokojiť partnera z kraja pravice. Nový jazykový zákon určuje, že v neprivátnom priestore – teda napríklad v úradných vyhláseniach, formulároch, na značkách, tabuľkách, cestných ukazovateľoch a plagátoch – musí byť používaná ako jazyk len slovenčina.
Porušenie sa má trestať pokutou až do 500 eur. Na čistotu reči má dohliadať štátna komisia: „Chceme pomôcť ľuďom, ktorí sa pomaly  nebudú vedieť orientovať a nachádzať vo vlastnej krajine“, povedal minister kultúry Marek Madarič.
Nový zákon postihuje najmä maďarskú menšinu, ktorá s cca 500 tisíc obyvateľmi tvorí asi 10 percent Slovákov. Na juhu krajiny sú totiž dediny, ktoré sú z viac než 90tich percent obývané maďarsky hovoriacimi ľuďmi.
„Toto je jazykový imperializmus“, rozčuľoval sa Pál Csáky zo strany maďarskej menšiny. Slovensko a Maďarsko – krajiny EU – sa už roky hádajú kvôli narábaniu s menšinami. Premiér Fico bol u susedov naposledy pred ôsmimi rokmi, jeho inak na tento týždeň naplánovaná návšteva Maďarska je otázna.“
Preklad: Inforoznava.sk / Pavol Lacko
Súvisiace články:
Združenie Slovákov z južného Slovenska odmieta útoky na jazykový zákon

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery