Rýchlosť kolies motorky je zbraň, ktorú máte v rukách. Používajte ju s rozumom

Za posledných 10 rokov dosiahli motocykle na Slovensku nevídaný rozmach. Za 10 rokov pribudlo na slovenských cestách vyše 133 tisíc motocyklov. Strojov rýchlych, mohutných, ale i nebezpečných.

Na cestách tak hustne počet ich užívateľov. Vozidlá, motocykle, bicykle, ale i chodci. Všetci sa stretávame na cestách, na ktorých to bez vzájomnej ohľaduplnosti, obozretnosti a tolerancie jednoducho nefunguje. Zvuk motoriek je krásny, silný, ale i vzbudzujúci rešpekt a pozornosť.

Vy, majitelia nablýskaných krásavíc, vzbudzujete pozornosť a vždy prilákate zraky divákov. Buďte však príkladom toho, že aj jazda na motorke môže byť bezpečná, radostná, a najmä so šťastným koncom.

Myslite na to, že hoci je vaša motorka silná, jej dve kolesá vás stavajú do pozície zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Pri zrážke nie ste chránení ako vodiči áut, pokrčené plechy auta možno zachránia jeho vodiča, no ublížia vám.

Nezabúdajte preto na ochranný odev, prilbu či iné ochranné prvky, ktoré podčiarknu vašu bezpečnosť. Nepreceňujte svoje schopnosti, nepodceňujte riziká rýchlej jazdy.

Byť motorkárom je poslaním, radosťou, presvedčením telom i dušou. Ale aj zodpovednosťou za seba, svoje zdravie, svoj život. Nehazardujte zbytočne na cestách, konajte zodpovedne a s rozvahou. Rešpektujte sa na cestách navzájom, tolerujte sa a neohrozujte.

Rýchlosť vašich kolies je zbraň, ktorú máte v rukách. Používajte ju s rozumom. Šťastný návrat či dojazd do cieľa by mal byť tým, čo bude pridávať vašim kolesám rýchlosť.

Hazardovať so životom sa neoplatí. Vyhasnutý život nie je len číslo v štatistike. Je to život, ktorý tu dnes mohol byť s nami. Každý z vás, motorkárov, ktorí si sadáte na motorku, odchádzate od svojich blízkych, od detí, od rodín. A každý z nich bude doma čakať, kedy starý známy zvuk motorky stíchne a vy sa objavíte vo dverách.

Šťastie vrátiť sa domov v poriadku však už, bohužiaľ, nemal 28-ročný muž z rožňavského okresu. Podľa doterajších zistení v pondelok (17. 6.) krátko pred 15.30 hodinou mal so svojim motocyklom predchádzať vozidlá na mieste, kde je to zakázané dopravnou značkou, a náhle vojsť do jazdnej dráhy vodičovi (43), smerujúcemu s vozidlom zn. Ford Galaxy od mesta Rožňava na obec Betliar, ktorý na križovatke ulíc odbočoval vľavo smerom na Betliarsku Mašu.

Po zrážke utrpel motocyklista zranenia, ktorým na mieste podľahol. Vodič vozidla zn. Ford Galaxy, ktorý zranenia pri dopravnej nehode neutrpel, bol podrobený dychovej skúške s negatívnym výsledkom.

To, či nebohý motocyklista pred jazdou požil alkohol, prípadne iné návykové látky, bude zisťované pri pitve. Presná príčina dopravnej nehody, bližšie okolnosti i miera zavinenia jednotlivých účastníkov sú predmetom ďalšieho vyšetrovania aj za účasti znalca z odboru cestná doprava.

Vyšetrovateľ odboru kriminálna polícia Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave zároveň v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Na každého z vás niekto doma čaká

Bezpečnosť vás, motorkárov, nie je ľahostajná ani Policajnému zboru. Preto aj v súvislosti s letnou turistickou sezónou policajti v Košickom kraji vo zvýšenej miere zamerajú svoju pozornosť aj na dvojkolesových účastníkov cestnej premávky.

Nech sú teda vaše dvojkolesové strely rýchle, no bezpečné, šťastlivo vás dovezú naspäť k vašim blízkym, bez zbytočných strát na životoch a zdraví. Pri nehode je motorka len kus plechov, ale život je to najcennejšie, čo máte. Želáme vám veľa šťastných kilometrov.

Lenka Ivanová

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Košiciach

Foto: KR PZ SR V Košiciach

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery