Rožňavský jazz ožíva

Piatkový koncert v A-klube bol ďalším potvrdením skutočnosti, že kvalitná hudba sa v Rožňave dokáže presadiť a nájsť si vďačné a vnímavé publikum.

Naplnený klub a ďalší ľudia za dverami. To je vizitka jazzovej zostavy v zložení Vlado Spišiak – gitara, Árpi Farkaš – keyboard, Gabi Szabo – bicie, Ľubo Kopka – basgitara a Gergely Varga – saxofón.

Skvostné sóla ako štandard každej skladby, talent, zohratosť a chuť hrať na jednej, mnohonásobný frenetický potlesk, súhlasný piskot a radosť, ktorá sa dala priam krájať na strane druhej. A ako čerešnička na torte dve skladby s úžasným spevom gitaristovej priateľky. Táto porcia musela nasýtiť aj toho najkritickejšieho poslucháča.

Po polroku sem z Holandska zavítal Vlado Spišiak, ktorý tu s temer identickou zostavou (bez saxofónu) hral naposledy 28. decembra minulého roku, a bolo vidieť, že si hranie s ostatnými vybornými hudobníkmi pred domácim publikom naozaj užíval: „Hralo sa mi výborne, boli sme viac uvoľnení a smelší ako v zime,“ povedal.

Priam neskutočné emócie a pozitívnu energiu vnímal medzi publikom a kapelou aj Árpi Farkaš: „S týmito skvelými hudobníkmi a pred takým obecenstvom sa mi hrá dobre vždy. Jediným problémom boli stiesnené priestory, do začiatku októbra, keď by sme si znova radi zahrali pred Rožňavčanmi, sa tento nedostatok pokúsime nejako vyriešiť.“

Skvelý rožňavský klávesák nosí v hlave niekoľko nápadov, ktoré by chcel zrealizovať ešte do konca tohto roka. Okrem spomínaného októbrového miniturné, ktorého vrcholom by mal byť koncert v košickom GES-ku, to bude napríklad aj súťaž Mladé tváre džezu, ktoré sa pravidelne koncom roka konajú v Slovenskom rozhlase. Chcel by na nich predstaviť mladé talenty z Rimavskej Soboty Gergelyho Vargu a bubeníka Ladislava Csíziho, ktorého hru si mohli Rožňavčania vychutnaťna aprílovom koncerte.

V plánoch Vlada Spišiaka zase figuruje snaha zahrať si na bratislavských „Džezákoch“. Budúcoročný jubilejný 35. ročník svojou rozšírenou ponukou dáva reálnu nádej, že prerazí aj na tomto poli. Ako totiž v tejto súvislosti poznamenal, preraziť v zahraničí je ťažké, avšak z úplne odlišných príčin, ako tu na Slovensku. Tam je totiž prebytok skúsených jazzmanov a omnoho kritickejšie poslucháčstvo. Tu je síce publikum (a to rožňavské obvzvlášť) veľmi vďačné, možností zahrať si s kvalitnými hudobníkmi je však poskromne.

To, že chalani nevyplakávajú, sme sa mohli vidieť aj dnes podvečer. Zastihli sme ich totiž v Čučme, v skúšobni, kde nacvičovali a nahrávali demá do svojho portfólia, s ktorým sa budú uchádzať o účasť na ďalších festivaloch a koncertoch.

Redakcia portálu Inforoznava.sk im v tomto úprimne drží palce. A všetci sa už tešíme na október… 🙂

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery