Rožňava nechce mladých

Rožňava má osem škôlok. Štyri z nich sú od seba vzdialené cca 300 metrov. A rodičia majú od marca platiť v niektorých prípadoch o 150 % viac ako doteraz, hoci len minulý rok im zdvihli poplatky o takmer 80 %! Lebo mesto nevie hospodáriť. Lebo mesto radšej bude prevádzkovať osem budov akoby fyzicky presunulo komplet celé triedy so žiakmi aj personálom do budovy inej. Radšej bude prevádzkovať v jednej z najväčších škôlok triedy s plesňou na stenách po každom väčšom daždi (a riešiť to opakovane ako havarijný stav). Lebo mestu je jednoduchšie na jednom zasadnutí schváliť zvýšenie poplatkov za škôlku až na 50 eur za dieťa v regióne s priemerným platom 350 eur a ako dôvod uviesť najmä to, že v tomto školskom roku je v rožňavských škôlkach o 45 detí menej (vo všetkých ôsmich dovedna) ako v školskom roku minulom. Viete ako poslanci nakoniec hlasovali?
Vraj bolo na schvaľovaní málo rodičov, čo dokazuje ich nezáujem. Pre mnohých to bol buď pracovný čas alebo čas vyzdvihovania detí zo škôlok a škôl. Čas ostatných povinností rodičov uprostred pracovného týždňa.
Rodičia však neboli ticho. Rodičia svoje názory tlmočili na rodičovských združeniach (v podvečerných hodinách dní pred hlasovaním, po vyzdvihnutí svojich detí) s vedúcou odboru školstva a vedúcou finančného odboru MsÚ, ale aj spísaním petície so žiadosťou o nezvyšovanie poplatkov (takmer tisíc podpisov – petíciou sa poslanci zaoberali až po schválení poplatkov!)
Keď sme 25. 2. mali to naše rodičovské združenie a jeho témou bolo práve spomínané zvyšovanie poplatkov, prišli dve panie z mestského úradu, aby nám vysvetlili, prečo je nevyhnutné o 50 až 100 percent (vtedy „len“) zvýšiť platby rodičov za škôlku. Vtedy bola reč o tridsiatich eurách pre deti s trvalým pobytom v Rožňave a 40 eurách pre deti bez trvalého pobytu. 50 eur pre deti do troch rokov. A to nám len pred rokom zvyšovali poplatky z 12-tich eur na 20. Stravovanie sa, samozrejme, platí zvlášť (mesačne vyše 20 eur).
Rodičovské však nebolo o diskusii, ale o monológu paní z MsÚ. Aby rodičia dvojročných závideli tým šesťročným, aby boli nahnevaní na sociálne prípady (mimochodom, je to pravda, že ak je v škôlke viac ako 50 % sociálnych prípadov, poplatok neplatí celá škôlka???), aby boli nahnevaní na ministerstvo (lebo vraj neposlalo finančný obnos na platy zamestnancov po 5 %-nom zvýšení, a to vraj musia kompenzovať rodičia a mesto), aby boli nahnevaní tí s trvalým pobytom v Rožňave na tých bez trvalého pobytu, či aby sa hnevali na zvýšené platy učiteliek.
A ani tie najrozumnejšie dôvody neboli panie z mestského úradu ochotné akceptovať. Ony mali tabuľky, papiere a tie boli dôležitejšie ako rodičia a ich deti, čísla boli podstatnejšie ako empatia s ľuďmi, pre ktorých je 300, 400 či 500 eur ročne (ak deti do škôlok nedajú počas letných prázdnin) viac ako jedna celá mesačná výplata. (A to som ešte nezarátal stravu – ďalších viac ako 200 eur ročne!)
Skúsim sa na to teda pozrieť z pohľadu rodiča. Čítajte viac
Štefan Kohári
Autor je blogerom denníka Sme, text je publikovaný s jeho súhlasom a súhlasom editora Sme on-line Karola Sudora
Foto: Archív infoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery