Ohovárajú Ligu proti rakovine

Pred dvoma rokmi začal medzi ľuďmi kolovať anonymný e-mail, ktorý hovorí o tom, ako Liga proti rakovine po vyzbieraní jedného milióna eur dala 500 tisíc na informovanosť, interpretujúc to tak, že 500 tisíc eur rozdelí svojim „spriateleným reklamným agentúram.“
V maily sa hovorí o tom, ako Liga proti rakovine využíva strach ľudí z tejto choroby a zbiera peniaze, ktoré potom nepoužíva v prospech onkologických pacientov, ale pre vlastné obohatenie.
Na tento mail sme sa spýtali LPR už začiatkom marca, keď sme sa o ňom dozvedeli.
„Túto aktivitu sledujeme a dostávame sa s ňou do kontaktu už druhý rok. Informácie v maily sú schválne a účelovo dezinterpretované s úmyslom poškodiť,“ odpísala nám Blažena Sedrovičová, PR manažérka tejto organizácie.
Eva Kováčová, výkonná riaditeľka LPR, nám za upozornenie na mail poďakovala. V tom čase riešili vec zaslaním mailu s vysvetlením každému, kto sa na nich v tejto veci obrátil. Píšu v ňom, že ohováračský mail pochádza z im dobre známej komerčnej web stránky, propagujúcej svoj biznis na takýchto „famóznych“ správach.
„Je žiaľ na Slovensku bežné, že ak ste známi, robíte viditeľné veci a máte úspech – i keď je naozaj veľmi otázne, či v našom prípade možno hovoriť o úspechu v kontexte pomoci ťažko chorým ľuďom, v kontexte výchovy a edukácie mladej generácie, prip. i širšej verejnosti, aby sa s touto chorobou nemuseli stretnúť – ste napádaní, obviňovaní a len svojou prácou a výsledkami môžete argumentovať,“ zdôraznila Kováčová.
Vo svojom centre radi privítajú každého, kto si chce osobne preveriť a zistiť, aké sú fakty.
„Je na rozhodnutí každého z prispievateľov, keďže v rámci každej zbierky či podpory ide o dobrovoľnosť, ako sa rozhodne a koho podporí. Pre nás je dôvera ľudí zaväzujúca, aby sme robili užitočné a zmysluplné programy a podporovali efektívne projekty, lebo to je jediné, čo môžeme a vieme ponúknuť,“ píšu ďalej v odpovedi.
„Je dobré pozrieť sa na vyúčtovania použitia zdrojov zo Dňa narcisov – jednotlivé roky, akými sumami každoročne podporujeme nemocnice a hospice,“ uvádza LPR v závere.
Veria, že si každý na základe správnych informácií vyhodnotí skutočnosti a rozhodne sa nie emotívne, lebo ho niekto k tomu naviedol, ale racionálne, lebo pozná fakty.
Medzitým Liga proti rakovine zverejnila na svojej stránke odpoveď na anonymný mail.
Tento rok bude dobrovoľníkov naozaj vidno
Deň narcisov sa uskutoční v piatok 11. apríla, všetky informácie nájdete na tomto odkaze, alebo na sociálnej sieti Facebook.
Prispieť môžete v termíne od 31.marca do 18. apríla aj zaslaním SMS s ľubovoľným textom na číslo 848 v hodnote 2 eurá v sieti všetkých mobilných operátorov. Operátori odvedú do zbierky celú sumu a samotné zaslanie SMS zákazníkovi nespoplatňujú.
Finančná zbierka Deň narcisov patrí medzi najznámejšie na Slovensku a to bohužiaľ láka mnohých neprajníkov. Preto budú tento rok dobrovoľníci špeciálne označení a poriadne viditeľní. Pozrite si, aké majú identifikačné znaky.
dobrovolnici1
Poverenie na výkon zbierky
Každá hliadka (skupinka dobrovoľníkov s pokladničkou) sa má preukázať písomným poverením na výkon zbierky, ktoré je spravidla vypísané na jedného dobrovoľníka v hliadke. Poverenie je podpísane zástupcom Ligy proti rakovine a obsahuje meno dobrovoľníka, číslo jeho občianskeho preukazu a bydlisko.
Oranžová vesta
Na veste budú mať dobrovoľníci identifikačné číslo, logo LPR a textové označenie Deň narcisov.
Pokladnička
Tento rok budú pokladničky iba v modrej farbe. Každá z nich má svoje jedinečné identifikačné číslo a vytlačené číslo povolenia na finančnú zbierku.
Foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery