Chcem teraz veľa skladať

Rozhovor sme robili u Eugena „na ranči“ nad mestom. Vonku síce prefukovalo, ale bolo už cítiť prichádzajúcu jar, čo vtislo optimistickú stopu do celej atmosféry rozhovoru.
V príjemnom prostredí sme sa krátko porozprávali s Eugenom Pál Balázsom o zmene v skupine Sexit a jej budúcnosti.

Ako to je vlastne momentálne so Sexitom? Pred istým časom si mal taký oznam, že je to zastavené. Čo sa odohralo doteraz?
Mali sme dobu na premýšľanie, čo budeme robiť ďalej. Skoncentrovali sme náš bývalý mimosexitový program so Zsoltim – Hendrix a takí woodstockovskí hrdinovia. A ešte v januári sme vydali posledné CD v maďarčine „ Ne add fel“, ktoré sme krstili v polovici mesiaca v divadle Thália v Košiciach. Bol to posledný koncert a krst s Hangyom.
Potom došlo k personálnej zmene? Značku Sexit teraz riešiš ty? Kto tvorí kapelu teraz, keď Hangya odišiel?

Ja som kapelu založil, skladal som, nehovorím že všetko, ale ja som taký duchovný vodca toho. Akurát som nevedel , či budeme robiť Sexit ďalej, alebo to necháme a budeme robiť niečo úplne iné. Nevedel som čo vlastne Hangya chce, raz to bolo tak, že odíde, potom že neodíde. Za takýchto podmienok sme sa rozhodli so Zsoltim, že to takto nepôjde ďalej. Sexit ďalej pokračuje aj s našou starou produkciou, na basgitare hrá Dionýz „Diny“ Máthé z Rožňavy, učiteľ hudby. Vyučuje klavír a gitaru, kedysi hrával s mojim bratom, aj v bývalom Jazz club bande. Hráme traja, máme tri nové skladby, spev si robím ja, len si musím prispôsobiť niektoré veci pre svoj hlas. Okrem toho hráme prevzaté pesničky po kluboch. Keď hráme tú rockovú históriu, hrá s nami môj brat Marián na španielke.
Hrali ste v Rožňave v poslednej dobe, budete mať regulérny koncert?

Mali sme dve akcie v bývalom Hoteli Šport, 3. príla máme tam tiež hrať. Neskôr bude určite aj taký ozajstný koncert, teraz je však ešte skoro. Musíme sa pozviechať. Darmo, že iba jeden člen je iný, ale to je akoby sme začínali odznovu. Potrebujeme sa zohrať.

S Hangyom ste v kontakte odvtedy, stretávate sa, zavoláte si?
My sme sa nestretávali ani predtým veľmi, iba na akciách, keď sa chodilo hrávať. On bol v Košiciach. Veľa sme toho času spolu v civilnom živote netrávili a ani teraz veľmi nie. Nie je medzi nami žiadne nepriateľstvo, to vôbec nie, len nie je o čom. A za takýchto podmienok to nemalo zmysel.
V čom spočívali tie podmienky?

Týkalo sa to to tvorby, kreativity. Potrebujem taký mančaft, čo by sa stretával, aby sme mali čas tráviť s experimentovaním. Na to roky nebolo času a práve preto aj vznikla táto situácia. Mal čím ďalej tým menej času, síce aj ochotu pokračovať ďalej za tých podmienok, ale my už nie.
Spomínal si nové veci, plánujete CD? Budete pokračovať v duchu „starého“ Sexitu, prípadne nejaké experimenty s nástrojmi? Niekedy si používal aj sitár.

Určite áno, musíme si ale prispôsobiť materiál pre trio a môj hlas. Mám trochu zviazané ruky, ale to je v poriadku. Nemám to zatial ucelené, je to také rozsypané. Neopustíme naše korene, to by nemalo zmysel, púšťať to od seba preč. Budeme aj experimentovať, ale len v rámci možností. Musí to mať nástrojovú jednoduchosť. Autorsky to bude na mne, aranžmány aj kapela.
Vaša stránka Sexit.sk je v rekonštrukcii?

Áno, ale už ju dopĺňame. Sú tam aj nové veci, informácie o koncertoch a aj kontaktné údaje.
Aké máš ciele s novým Sexitom, vyzeráš byť plný optimizmu?

Ciele boli predtým veľké /úsmev/, teraz ale je prvoradé sa skonsolidovať. Utvrdiť to jadro, spoznať sa. Musíme najprv zistiť, čo nám najlepšie sekne na našu kožu. Chcem teraz veľa skladať. Budeme mať naďalej vlastné skladby slovenské aj maďarské, anglické najmä tie prevzaté – Hendrixov, Purplov, Zeppelínov a podobne. Nechceme stratiť kontakt s Maďarskom, aj teraz máme koncerty v Miskolci.
Odkážeš niečo fanúšikom?

Nech sa držia /úsmev/ a nech sú nám verní aj naďalej. ….
Ďakujeme za rozhovor!
Foto: Inforoznava.sk / Matúš Bischof
„Nová“ skupina Sexit: Eugen Pál Balázs *Zsolt Kiss * Dionýz „Diny“ Máthé
Email: eugeniuscharon@centrum.sk Web: Sexit.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery