Rokovanie o výstavbe rýchlostnej cesty R2

Predstavitelia samospráv a regionálnych združení miest a obcí z južného Slovenska budú 8. júna v Košiciach rokovať so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktorom Stromčekom o pokračovaní výstavby rýchlostnej cesty R2 smerom od Kriváňa po Košice.
TASR o pripravovanom stretnutí informoval primátor Tisovca Peter Mináč.
„Ako predseda regionálneho Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu som dostal splnomocnenie osloviť v tejto veci ľudí v rámci južnej časti regiónu,“ uviedol Mináč. Ako dodal, spojil sa aj s primátorom Košíc Richardom Rašim a stretnutie sa bude konať priamo na Magistráte mesta Košice.
Podľa Mináča sa na rokovaní budú opierať o dve prijaté uznesenia vlády SR.
„Prvým je uznesenie č. 804 zo dňa 26. septembra 2007, kde bolo uložené ministrovi dopravy realizovať výstavbu rýchlostnej cestnej komunikácie R2 v úseku Zvolen – Košice-Šaca. Druhým je uznesenie č. 242 zo 6. júna 2012, kde sa spomína vyčlenenie finančných prostriedkov na pokračovanie R2 Zvolen-východ – Pstruša,“ priblížil.
Ako ďalej spomenul, stretnutia sa zúčastní okrem primátora Košíc aj predseda KSK Zdenko Trebuľa, predsedovia regionálnych združení miest a obcí a primátori miest Rimavská Sobota, Poltár, Hnúšťa, Tornaľa a Moldava nad Bodvou.
„Rýchlostná cesta R2 je pre južné Slovensko mimoriadne dôležitá z hľadiska vyrovnávania regionálnych rozdielov. Je dôležitá aj pre nových investorov a vytváranie nových pracovných príležitostí,“ zdôraznil Mináč.
Ako dodal, táto cestná infraštruktúra je však významná aj pre celé Slovensko a obzvlášť pre Košice. „Uchádzajú sa totiž o titul Európske mesto športu 2016 a budú tam prebiehať aj zápasy počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019,“ povedal.

Kukan: Tlačte, búrte sa, rebelujte!

O výstavbe R2 sa diskutovalo aj na piatkovom stretnutí europoslancov Vladimíra Maňku, Eduarda Kukana a Ivana Štefanca so študentmi, ktoré zorganizovalo informačné centrum Europe Direct v Lučenci.
„Je úlohou nás všetkých, aby sme bojovali za čo najrýchlejšie dokončenie tejto cesty a jej pokračovanie do Lučenca a cez Rimavskú Sobotu ďalej na východ,“ uviedol Maňka. Ako dodal, Slovensko bude mať v budúcom období možnosť čerpať viac financií z Európskej únie aj na cestnú sieť, čo treba využiť.
Podľa slov Eduarda Kukana si región a ľudia v ňom cestu zaslúžia. „Jej odloženie je nehorázne rozhodnutie. Fondy, ktoré dostávame, rozdeľuje slovenská vláda. Tu neviďme žiadnu chybu za Bruselom, to je naše rozhodnutie. Takže tlačte, búrte sa, rebelujte, aby vláda peniaze našla, pretože tie peniaze sú,“ uzavrel Kukan.

Simon rečnil v Bátke, Procházka ide do Mýtnej

V utorok 2. júna o 13:30 h. na námestí v obci Mýtna sa uskutoční brífing predsedu strany Sieť Radoslava Procházku a podpredsedu strany Andreja Hrnčiara. Témou stretnutia s novinármi budú ekonomické otázky k podnikateľskému prostrediu v regióne a rýchlostná cesta R2
Urýchlené vybudovanie rýchlostnej komunikácie R2 v plnom profile z Kriváňa do Košíc bolo hlavnou požiadavkou protestu, ktorý sa konal v piatok o 17.00 h v Bátke (okr. Rimavská Sobota) pri hlavnom cestnom ťahu zo Zvolena do Košíc.
Protestnú akciu organizoval poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd) spolu so starostami z okolia Bátky a zúčastnilo sa jej približne 200 ľudí. Protestné zhromaždenie trvalo necelú hodinu, v jeho závere účastníci vykonali pochod po približne 500-metrovom úseku hlavnej cesty smerom ku križovatke na obec Teplý Vrch.
„Už 20 rokov je tu najvyššia nezamestnanosť. Ak tu ešte ďalších 20 či 30 rokov nebude cesta, neprídu investori a nevytvoria sa nové pracovné miesta, tak kto tu bude žiť? My nepotrebujeme sociálny balík alebo sociálne dávky, my potrebujeme prácu a cestu,“ prízvukoval vo svojom príhovore zhromaždeným poslanec.
Ako dodal, výstavba tejto cesty je len otázkou politického rozhodnutia a preto vyzývajú vládu, aby rozhodla o realizácii R2 od Zvolena do Košíc v plnom profile a v čo najkratšom čase.
Simon spomenul tiež sever okresu, kde sa rekonštruuje horský priechod Zbojská na ceste z Tisovca do Brezna. „Tam prejde denne maximálne do 1000 áut. Tu prejde za deň viac ako 10.000 áut a pritom táto cesta pre vládu nie je prioritou. Je jej teda potrebné odkázať, že treba stavať tam, kde jazdí veľa vozidiel a sú tam ohrozené životy,“ zdôraznil Simon.
Na proteste sa prítomným prihovoril aj starosta Bátky Peter Bencz, ktorý okrem ekonomických aspektov spomenul aj bezpečnosť cestnej premávky. Akcie sa zúčastnili tiež predstavitelia samospráv zo širšieho okolia obce.
„Plne podporujem túto aktivitu. Myslím, že sme odizolovaní od života Európy a ak nás spoja diaľnicou s Bratislavou, tak sa viac otvoria možnosti nielen pre investorov, ale aj možnosti vycestovania tunajších ľudí za prácou,“ uviedol poslanec mestského zastupiteľstva v R. Sobote Zsolt Főző.
„Vyhlásenie, že v budovaní R2 od Kriváňa sa už nebude pokračovať, nás všetkých veľmi prekvapilo. Myslím si, že z každého hľadiska je potrebné, aby sa táto cesta dostavala a do regiónu od Lučenca po Rožňavu sa dostali investície. V prípade ak nebude postavená, tak sa všetci investori budú orientovať na západ, nikdy sa tu nezvýši priemysel a ľudia začnú odchádzať,“ podotkol Pavel Greksa, starosta obce Mýtna v Lučeneckom okrese.
Napriek nižšej účasti chce Simon v podobných protestoch pokračovať. „Plánujeme, že zhruba každý druhý až tretí týždeň zorganizujeme protest na inom mieste. Posledné by mali byť v Rimavskej Sobote a Lučenci, kde budeme vedieť dostať viac ľudí,“ povedal poslanec.

Zber podpisov pod petíciu pokračuje

Medzitým pokračuje v polovičke apríla odštartovaná petícia občanov mesta a okresu Rožňava za prípravu a zahájenie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku Gombasek – Včeláre, vrátane tunela Soroška, od roku 2016
Petíciu chcú jej organizátori odovzdať na úrade vlády 29. júna. V Rožňave ju môžete podpísať vo vestibule mestského úradu, alebo v kancelárii TIK-u na Námestí baníkov.
Oslovili sme ich s otázkou, prečo sa plánovaného stretnutia v Košiciach 8. júna za Rožňavu nikto nezúčastní a či sa pripoja k protestným akciám. Odpoveď zverejníme po jej doručení.
Dokument na stiahnutie – Petičný hárok / Praktické pokyny k podpisovaniu petičných hárkov
Foto & Video: Rimava.sk / Michal Lichanec

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery