Prvá jarná jazda Gemerského expresu

V sobotu (10. apríla) sa uskutočnila 1. jarná jazda Gemerského expresu do Betliara.
Prvú z tohtoročných nostalgických jázd tradične organizoval Klub historických a koľajových vozidiel (KHKV) pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach. Cieľom tohto občianskeho združenia je v spolupráci s Múzejno-dokumentačným centrom Železníc SR opravovať, udržiavať a prevádzkovať historické koľajové vozidlá.
Ako uviedol pre TASR manažér pre komunikáciu KHKV Ľubomír Lehotský, tohto roku chcú jazdiť po tratiach, na ktorých pred ôsmimi rokmi prestala premávať osobná doprava. „To je trať z Rožňavy do Dobšinej, potom z Plešivca do Slavošoviec a z Moldavy nad Bodvou do Medzeva“, konkretizoval Ľubomír Lehotský.
Cieľom sobotňajšej cesty Gemerského expresu osobným motorovým vlakom s označením M.131.1125, ktorý má viac ako 60 rokov, bol Betliar, kde bol pre cestujúcich pripravený zaujímavý program, spojený s prehliadkou tamojšieho kaštieľa s parkom a k dispozícii bolo aj multifunkčné ihrisko.
Pre miestnych obyvateľov pripravili organizátori kyvadlové jazdy po zabudnutých tratiach z Betliara do Gemerskej Polomy, Henckoviec, Nižnej Slanej až do Rožňavy a späť.
„Týmito jazdami chceme upozorniť na to, že do týchto chudobnejších regiónov, kde už nejazdia vlaky, by sa oplatilo zaviesť aspoň takzvanú sezónnu rekreačnú dopravu, či historickými vlakmi alebo normálnymi vlakmi. A o tom bude rozhodovať na budúci rok už Košický samosprávny kraj. Železničná regionálna doprava už bude v kompetencii vyšších územných celkov,“ dodal Ľubomír Lehotský.

Jazdu podporili obce Betliar, Gemerská Poloma, Henckovce, Nižná Slaná. Ďalšie informácie a cestovný poriadok nájdete na www.khkv.sk
Foto & Video: Inforoznava.sk / Michal Valaštek
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli