Program SK Drázus – dobré kino

Februárové premietanie v rámci projektu SK Drázus – dobré kino sa bude niesť v romantickom duchu.
Ako nás informoval Rado Kovács z občianskeho združenia Otvor dvor, pripravili premietanie hravej komédie z prostredia južného Talianska Neriadené strely a komédiu, inšpirovanú skutočným príbehom o najhľadanejšom pašerákovi marihuany, Mr. Nice. Žánrovo úplne iná, no rovnako kvalitná je tragická snímka o vášni a klamstve Stockholm East. V spolupráci s Filmovým klubom Excalibur premietnu láskavo ironický film slávneho režiséra Akiho Kaurismäkiho Muž bez minulosti.
Premietanie filmov sa uskutoční vždy v sobotu o 18-tej hodine v A-clube rožňavského OKC (1. posch.), vstupné je 2 eurá.
NERIADENÉ STRELY /Mine vaganti/
Hlavnou postavou filmového príbehu je Tommaso, najmladší syn kantonskej početnej a tradičnej rodiny z južného Talianska, ktorá sa už od 60. rokov zaoberá výrobou cestovín. Na ceste domov z Ríma, kde študuje literatúru a žije so svojím priateľom Marcom, sa Tommaso rozhodne povedať rodičom pravdu o svojej sexuálnej orientácii. Ale keď je konečne pripravený pred nich predstúpiť, jeho starší brat Antonio mu prekazí všetky jeho plány odhalením jeho vlastného tajomstva. Snímka Neriadené strely je zábavnou, povznášajúcou a zároveň dojemnou talianskou komédiou.
Viac si o filme môžete prečítať na oficiálnej stránke distribútora. Premietanie filmu sa uskutoční v sobotu 1. februára.

MUŽ BEZ MINULOSTI /Mies vailla menneisyyttä/
V tomto filme spracováva Kaurismäki svojím osobitým spôsobom vďačnú filmovú i literárnu tému o človeku, ktorý sa vyrovnáva so stratenou identitou a ktorý začína nový život. Neznámy muž je trojicou násilníkov takmer ubitý v parku pred helsinskou vlakovou stanicou. Prežije vlastnú smrť a preberá sa v kolónii bezdomovcov a chudákov na periférii, pri morskom brehu. Tu začína nový život bez minulosti, z ktorej si nič nepamätá. Zoznámi sa s osamelou členkou Armády spásy Irmou a spolu prežívajú šťastné chvíle. Keď sa nakrátko stane rukojemníkom dobráckeho bankového lupiča a potom sa ocitne v „opatere“ byrokratickej polície, vyjde jeho minulosť najavo…
Ďalšie info nájdete na stránke ASFK. Premietanie filmu sa uskutoční v sobotu 8. februára.

MR. NICE
Marks, alias Mr. Nice, je držiteľom diplomu z Oxfordu, nukleárnym fyzikom, učiteľom na základnej škole, falšovateľom, utečencom, špiónom, a predovšetkým hlavným pašerákom marihuany. Z malého britského mestečka to takto dotiahol na Oxford a cez Londýn, Írsko, Pakistan, Amsterdam, Thajsko, Ibizu, Malorku a Ameriku… až do väzenia. Aj z väzby sa mu však podarilo utiecť, a to vďaka predstieraniu, že je agentom MI6. Počas svojho mimoriadne akčného života sa Mr. Nice stal horlivým bojovníkom za legalizáciu marihuany, s čím sa objavil aj na kandidátke do parlamentu.
Skutočný príbeh o jednom z najhľadanejších Britov minulého storočia získal na Francúzskom festivale britských filmov v Dinarde (Festival du Film Britannique de Dinard) Cenu Kodak za najlepšiu kameru.
Ďalšie info nájdete na stránke distribútora. Premietanie filmu sa uskutoční v sobotu 15. februára.

STOCKHOLM EAST
Film nás privádza na idylické predmestie švédskeho hlavného mesta. Hlavnými hrdinami príbehu sú dvaja celkom obyčajní ľudia – Johan a Anna. Aj keď žijú v rovnakej štvrti neďaleko od seba, navzájom sa nepoznajú a žijú si svoj vlastný spokojný život. Ich osudy nečakane prepojí tragická udalosť – Johan, hoci nie vlastnou vinou, zrazí a zabije Anninu malú dcérku Tove. Ani jeden z nich sa s hrozným nešťastím nedokáže psychicky vyrovnať a márne hľadá oporu u svojich najbližších. Jedného dňa sa obaja protagonisti stretávajú na vlakovej stanici Štokholm Východ. Vzniká medzi nimi prazvláštny vzťah, založený na obojstrannej lži. Anna predstiera, že jej dcéra žije a v neznámom mužovi nachádza vytúženého priateľa, ktorý je ochotný počúvať jej výmysly. Johan, ktorý zatají svoju pravú identitu, sa pravidelnými schôdzkami s Annou zase snaží odčiniť vlastnú vinu. Počiatočné priateľstvo postupne prerastá v hlboký milostný cit. Je však len otázkou času, kedy hrôzostrašná pravda vyjde najavo.
Viac o filme nájdete na stránke Film Europe. Premietanie filmu sa uskutoční v sobotu 22. februára.

Foto: Filmeurope.sk / Nezriadené strely

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery