Priímátor sa oblial a vyzval k tomu poslancov

Zrejme ste už videli video, na ktorom sa ktosi oblial vedrom studenej vody. Známi ľudia po celom svete tak šíria povedomie o chorobe, ktorá nesie meno jedného z najslávnejších bejzbalistov všetkých čias.
Bohumil Stejskal, šéfredaktor Takurcitee.sk, vo svojom texte priblížil históriu tejto choroby aj aktuálnu promo akciu, zameranú na podporu jej výskumu.
Lou Gehrig bol v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia jedným z najúžasnejších športovcov svojej doby. V deň svojich 36. narodenín sa dozvedel krutú diagnózu – amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Ochorenie, pri ktorom odumierajú bunky nervovej sústavy a človek zostáva paralyzovaný, až kým nezomrie.
ALS sa dodnes v Amerike hovorí Choroba Loua Gehriga. Neexistuje liek, ktorý by ju vyliečil. Priemerná doba dožitia od nástupu príznakov je podľa asociácie ALS 39 mesiacov, len desať percent pacientov jej vydrží odolávať dlhšie, ako desať rokov. Jedným z nich je Stephen Hawking, geniálny vedec.

Výzva Ice Bucket Challenge

Pre povedomie o ALS urobili veľa najmä športovci. Na ich čele je v posledných rokoch Steve Gleason, bývalý hráč amerického futbalu, ktorému diagnostikovali ALS v roku 2011. Odvtedy sa aktívne zapája do osvety a fundraisingu pre výskum ochorenia.
S myšlienkou na virálnu promo akciu, ktorá pomôže zvýšiť povedomie o chorobe a prinesie na účet asociácie ALS nové peniaze, prišiel bývalý kapitán univerzitného bejzbalového tímu Boston College Pete Frates. Aj on sa v 27 rokoch dozvedel zlú správu. Zapojili sa LeBron James, Bill Gates, Oprah, Lady Gaga, Justin Bieber a tisíce športovcov, známych, či neznámych ľudí.
Asociácia ALS vyzbierala od 29. júla, kedy s výzvou Frates prišiel, viac ako 16 miliónov dolárov, pritom za celý rok 2012 sa im podarilo prilepšiť si o 18 miliónov. Globálny zásah prostredníctvom sociálnch sietí rozšíril fenomén #IceBucketChallenge aj na Slovensko.
„Pri lajkoch a zdieľaniach by ale všetci mali myslieť na dve veci: dôležité nie je, ktorá celebrita ako zavýska, či aký trik vymyslí, ale choroba a povedomie o nej. A keď už na seba to vedro obrátite, nezabudnite poslať aspoň symbolickú donáciu asociácii ALS. Keď sa už opičíme, tak zodpovedne, so všetkými následkami,“ napísal na záver svojho textu Stejskal.
Na Slovensku zastrešuje postihnutých touto chorobou Organizácia muskulárnych dystrofikov. Na jej webovej stránke sa môžete dočítať o aktivitách, kluboch, ich ďalších webových stránkach a samozrejme aj o tom, ako a kde im môžete pomôcť.

Primátor prijal výzvu a vyzval poslancov

Ako vidieť na videu, šírenom od nedele prostredníctvom sociálnej siete, rožňavský primátor Pavol Burdiga (Most-Híd) vlastnoručne zdvihol nad hlavu vedro studenej vody s ľadom a oblial sa.
„Vyzývam týmto Štefana Hundžu a všetkých poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave k tomuto činu,“ hovorí vo videu.

Kovács: Povrchne zábavný, vyprázdnený variant charity

Už v priebehu nedele zareagoval na výzvu primátora prostredníctvom sociálnej siete poslanec Radoslav Kovács (nez.). Ako napísal, stotožňuje sa s Pamelou Anderson, ktorá upozornila, že organizácia ALS podporuje testovanie na zvieratách.
Uviedol, že „voda tu nie je pre zábavu, najmä, keď si uvedomíme, koľko ľudí k nej nemá prístup – podporovať dobré veci možno aj bez toho, aby sme popri tom museli ukazovať svoju ľahostajnosť a aroganciu.“
Ako ďalej napísal, vyzerá to tak, že na Slovensku sa aktivity tejto organizácie priamo podporiť nedajú – čo dostáva celé oblievanie do výlučne zábavného kontextu, ktorý s charitou nemá nič spoločné.
„Objavujú sa videá, v ktorých oblievajúci sa ľudia nespomenú, že ALS vymyslela túto akciu preto, aby ľudia prispeli na liečbu amyotropickej laterálnej sklerózy – fakt, že si o tom neboli ochotní nič prečítať, vo mne vyvoláva obavu, či ich úmysly smerujú k uľahčeniu trápenia chorých, alebo k vytváraniu sebaprezentujúcich videí,“ uviedol ďalej.
„Z týchto dôvodov bohužiaľ nemôžem prijať výzvu rožňavského primátora – charita je pre mňa príliš vážna téma, aby som sa mohol zúčastniť na jej povrchne zábavnom, vyprázdnenom variante,“ napísal v závere Kovács.
V Prešove sa do svetovej promo akcie zapojil tiež primátor mesta, Pavol Hagyari. Vo videu však hovorí o podpore hendikepovaných detí Prešova, ALS nespomína ani on. Vzápätí sa na YouTube objavilo video, ktoré jeho počin paroduje.

Reprofoto: infoRoznava.sk / YouTube.com
Prezident SR Andrej Kiska a jeho Ice Bucket Challenge

Výzvu prezidenta SR Andreja Kisku prijal cyklista Peter Sagan

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery