Prezident Andrej Kiska: Ľudia v meste by mali viac využívať potenciál regiónu

Desiatky Rožňavčanov včera vítali na námestí slovenského prezidenta Andrej Kisku. Na Slovensku je niekoľko regiónov, v ktorých nezamestnanosť presahuje 20 %.

„Rožňava dlhodobo patrí medzi ne a mladí ľudia utekajú. Žiaľ, nedarí sa tu znižovať nezamestnanosť,“ povedal prezident Andrej Kiska, ktorý sa stretol s primátorom a poslancami počas oficiálnej návštevy mesta.

Diskutovali spoločne aj o opatreniach, s ktorými chce prísť vláda na podporu regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Predovšetkým o podpore malých a stredných podnikateľov, ktorí by v meste mohli vytvárať nové pracovné miesta.

Hoci je Rožňava historické banícke mesto, podľa prezidenta Kisku sa nevyužíva všetko, čo ponúka jej okolie. „Nachádza sa tu päť krásnych jaskýň, dve kultúrne pamiatky. Je smutné, že to nevieme využiť. Turistický ruch v sebe ukrýva potenciál, v ktorom máme veľmi veľa rezerv,“ skonštatoval.

navsteva4

Spoločne diskutovali o možnostiach, ako situácii pomôcť. „Je to aj veľká výzva pre ľudí, aby vyskúšali možnosti a podmienky, ktoré tu majú a niečo z toho vyťažili na riešenie problému, akým je nezamestnanosť,“ dodal.

DSC_7021
Prezident zároveň navštívil aj rožňavské Gymnázium P. J. Šafárika, ktoré patrí medzi najlepšie na Slovensku. Študentov motivoval, aby si vybrali kvalitné vysoké školy a nebáli sa uchádzať ani o najlepšie školy v zahraničí.
navsteva1
Jeho návšteva pokračovala na Strednú odbornú školu v Štítniku, ktorá dáva šancu aj mladým ľuďom bez ukončeného základného vzdelania, aby sa vyučili a mohli uplatniť na trhu práce. Čím viac sa podľa prezidenta človek vzdeláva, tým má väčšiu šancu sa v budúcnosti o seba postarať.
navsteva3
Počas návštevy kaštieľa Betliar podporil nové vedenie, ktoré sa snaží naštartovať a spropagovať historické pamiatky v regióne. Zároveň dodal, že si kaštieľ vie predstaviť aj ako dôstojné miesto pre stretnutia diplomatov.
navsteva

Potemkinova dedina

„Vŕta mi to v hlave, odkedy som navštívil jaskyňu Domica. Podľa toho, čo som videl, je Domica trikrát krajšia ako časť tej istej jaskyne na maďarskej strane. A pritom z maďarskej časti chodí dovnútra päťkrát viac turistov ako od nás,“ napísal prezident na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

„Vstupy sú od seba vzdialené len chvíľu cesty autom. A predsa sú od seba tak ďaleko. Maďarská jaskyňa má zveľadené okolie, je tu ihrisko aj reštaurácia. Pri slovenskej časti jaskyne nie je nič. Je to Potemkinova dedina. Nevieme využiť naše prírodné bohatstvo,“ konštatoval ďalej .

„Buďme k sebe úprimní, Rožňava v blízkej dobe nezíska veľkého investora, napríklad automobilku. Potrebuje zabojovať o malých a stredných podnikateľov. Potrebuje im ukázať výhody, ktoré nedostanú inde,“ pokračoval prezident.

„Budem pripomínať vláde, že takéto regióny potrebujú našu pomoc a pozornosť. V okolí Rožňavy je päť úžasných jaskýň. Je tu pekný kaštieľ Betliar, ktorý sa teraz veľmi snaží. Je tu Krásna Hôrka. Boli by sme hlúpi, keby sme to nevyužili,“ uzavrel.

Foto: iR – Rudo Štober a KP SR

Petra Nagyová

O autorovi Petra Nagyová

Autorka je spisovateľkou, publicistkou a fotografkou, pracuje ako PR konzultant. E-mail: petra.nagyov@gmail.com

Zobraziť všetky príspevky od Petra Nagyová →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery