Predseda KSK Zdenko Trebuľa ocenil aj riaditeľa školy z Rožňavy

Počas osláv Dňa učiteľov v Košiciach si vo štvrtok 26. marca prevzalo ocenenie šesť riaditeľov a 27 pedagogických zamestnancov stredných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK).
Ocenenie im odovzdal predseda KSK Zdenko Trebuľa (SMER-SD) a predseda Školskej komisie Zastupiteľstva KSK Viliam Záhorčák.
Medzi ocenenými bol aj Zoltán Mitro, riaditeľ Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Rožňave (na fotke vpravo).
Ďakovné listy za zodpovednú pedagogickú, ale aj manažérsku a organizačnú prácu prevzalo spolu 27 pedagógov, vrátane Kataríny Adamkovej z Gymnázia P.J. Šafárika v Rožňave, Vladimíra Tománeka zo SOŠ technická Rožňava a Zdenky Buzinkayovej zo SZŠ Rožňava.
Morálne ocenenie dopĺňa aj finančná odmena. Po prvý raz si ocenení prevzali aj bronzovú medailu KSK, ktorú podľa návrhu Klimenta Mituru z Rožňavy vyrobila Štátna mincovňa v Kremnici.
Medaila KSK
Zdenko Trebuľa uviedol, že KSK spravuje oblasť školstva veľmi racionálne a zodpovedne a môže so zdvihnutou hlavou vstupovať do diskusií o postavení učiteľov, ich odmeňovaní a kvalite vzdelávania. „Ak porovnáme priemernú mzdu stredoškolských učiteľov a priemernú mzdu zamestnancov všetkých rezortov v kraji, pomer je 1,14 v prospech učiteľov. Na Slovensku tak patríme k tým najlepším krajom,“ dodal.
Zdôraznil záujem KSK o uznanie a povýšenie postavenia výchovných a kariérnych poradcov. Je podľa neho nevyhnutné, aby sa výraznejšie posilnila ich pozícia, a aby úväzok učiteľa bol znížený adekvátne k jeho výkonom výchovného či kariérneho poradcu.
„Byť učiteľom v dnešnej dobe nie je ľahké. Medzi ocenenými sú učiteľské osobnosti, ktoré si za katedrou odkrútili 30, 40, dokonca 50 rokov. Môžu porovnávať, hodnotiť, pomenovať príčiny, hľadať východiská, radiť mladším kolegom. Najpriamejšou, ale najzložitejšou a najťažšou cestou je nájsť si k žiakom cestu, byť im prísnym, ale férovým partnerom v náročnej životnej etape plnej hľadania,“ konštatoval predseda KSK.
Všetkým pedagógom zaželal, aby mali veľa dôvodov byť hrdí na to, že sú učitelia, a mali vnímavých žiakov, ktorí v učiteľoch nájdu inšpiráciu pre svoje vlastné životy.
Zdroj & Foto: KSK
SÚVISIACE ČLÁNKY – Prípad Žarnay mobilizuje učiteľov

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery