Poslancov bude už len 13 (video)

ROŽŇAVA – Od budúceho volebného obdobia bude mať Rožňava namiesto terajších 17 len 13 poslancov. Z troch na dva – zákonné minimum, sa zníži aj počet volebných obvodov. Rozhodli o tom po búrlivej debate poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Podobne, ako v prípade zámeru odpredať lukratívne pozemky pod autobusovou stanicou, na ktorých mal vyrásť ďalší supermarket v centre mesta, čomu nakoniec zabránila otvoreným listom občanov vyburcovaná verejná mienka, aj v tomto prípade sme sa téme venovali ako prví – už vo februári 2010.
Následne občianski aktivisti vyzbierali 1 515 podpisov pod petíciu, podporujúcu publikovaný návrh, ktorú mestskému úradu doručil Matúš Bischof, dnes už poslanec zastupiteľstva.

Zastupiteľstvo sa návrhom, resp. petíciou zaoberalo na svojom rokovaní koncom júna 2010, keď schválilo zníženie vtedajšieho počtu poslancov z 19 na doterajších 17, a počet volebných obvodov zo 4 na 3.
Návrh na rokovanie zastupiteľstva, kopírujúci pôvodné požiadavky petície občanov, formálne predložil na jar tohto roku nezávislý poslanec a jeden zo šestice knadidátov na post primátora v nastávajúcich doplňovacích voľbách, Roman Ocelník. “Návrh poslanca Ocelníka sa mi javí “ako nočná návšteva líšky v kuríne”. Tá vie, že kde sa asi dobre nažerie, len ešte nevie, koľko toho a či vôbec niečo chytí,” okomentoval vtedy jeho počínanie poslanec Bischof.
Poslanci rokovali o návrhu postupne viackrát, mestským úradom rozpracovaný do detailov prešiel aj verejnou diskusiou, konečné rozhodnutie padlo práve na štvrtkovom rokovaní.
Za hlasovali ôsmi zo 14-tich prítomných poslancov, medzi nimi aj všetci kandidáti na primátora spomedzi poslancov: zastupujúci primátor Pavol Burdiga (Most-Híd), Ivan Kuhn (OKS), Karol Kováč (Nez.) a Roman Ocelník (Nez.), ďalej Peter Marko (OKS), Dionýz Kemény (Nez.) a pôvodní predkladatelia návrhu Matúš Bischof (OKS) a Radoslav Kovács (Nez.).
Proti boli šiesti poslanci, vrátane straníckych kolegov zastupujúceho primátora Pavla Burdigu – Ján Lach a Cyril Motyka (obaja  Most-Híd), Ondrej Bolaček (nez.), Ľudovít Kossuth (Nez.), Zoltán Beke (Nez.) a Dušan Pollák (Nez.).
Traja poslanci boli na rokovaní neprítomní –  František Focko (Smer-SD), Dušan Pavlík (Nez.) a Peter Džačár (Nez.).
Popri prelomovej zmene v komunálnych voľbách v r. 2010, keď bolo zvolených do 17-členného mestského parlamentu až 9 nových poslancov, možno považovať schválenie zníženia ich počtu na 13 (a zníženie počtu obvodov na 2), za druhú najvýznamnejšiu zmenu pomerov v miestnej politike od r. 1989. Celkom symbolicky práve na piate výročie (28. 9.) existencie tohto portálu.
Dokument – (schválený) Návrh na zníženie počtu poslancov MZ a počtu volebných obvodov pre volebné obdobie 2014 – 2018
Ilustračné foto: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery