Kotleba si vymeral pozemky (videá)

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Pochod do rómskej osady v Krásnohorskom Podhradí, ktorý na sobotu zvolala krajne pravicová Ľudová strana Naše Slovensko, zastavili policajní ťažkoodenci. Volebného lídra strany Mariána Kotlebu, ktorý je vlastníkom časti pozemkov pod tamojšími nelegálne postavenými domami, polícia najprv predviedla na vypočutie do Košíc, neskôr ho do rómskej osady vpustila, aby si svoj pozemok zameral.
Situácia v obci napriek emóciám ostala stabilizovaná bez výtržností.
Na cestu k príbytkom Rómov sa okolo 13.00 h vydalo z centra obce zhruba 250 ľudí, policajný kordón ich však ďalej nepustil. Na pochode v tomto čase chýbal Kotleba, ktorého ráno v súvislosti s akciou odviezli policajti na vypočutie.
„V súvislosti so zverejnenými internetovými informáciami ako aj na základe vyhlásení Mariána K. polícia dňa 28. septembra začala trestné stíhanie vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Mésárová. V rámci vyšetrovania podľa nej vypočuli zatiaľ štyri osoby, z ktorých jedna bola predvedená, nakoľko odmietla prevziať predvolanie.
Kotleba inicioval sobotňajšie tzv. upratovanie v rómskej osade pod požiarom poškodeným hradom Krásna Hôrka. Zámer zbúrať nelegálne príbytky Rómov avizoval potom, čo pred časom získal časť tamojších pozemkov. Hoci strana pred akciou na svojej webstránke vyzývala účastníkov, aby si vzali sekery, lopaty a ďalšie nástroje, na pochode ich nemali.
Pred policajtmi skandovali radikáli „Policajný štát!“ či „Hanba!“ a dožadovali sa prístupu k osade. V čele pochodu bol aj spolumajiteľ tamojších pozemkov Štefan Szaniszló.
Kotleba po návrate z výsluchu oznámil, že ide zamerať svoj pozemok. Podľa neho ide o prvý krok „aby zákon začal platiť pre všetkých rovnako“. Polícia ho napokon vpustila v aute spolu s niekoľkými novinármi do rómskej osady, ku konfliktu nedošlo.
Polícia prijala na ochranu poriadku rozsiahle bezpečnostné opatrenia, stovky policajtov kontrolovali viacero miest. Pripravené bolo vodné delo, zo vzduchu monitoroval situáciu policajný vrtuľník. Napriek emóciám bol zachovaný pokoj.
Starosta obce Peter Bollo (Most-Híd) pre TASR potvrdil, že zhromaždenie v obci nikto oficiálne neohlásil. Problém s nelegálnymi domami, ktorý trvá už 20 rokov, však podľa neho treba riešiť a mala by zasiahnuť vláda.
V Krásnohorskom Podhradí na sobotu ohlásil poslanec NR SR Alojz Hlina (OĽaNO) akciu pre deti s podávaním palaciniek a skákacím hradom, napokon však túto akciu odvolal.
Naopak, medzi prítomnými nechýbal kandidát na rožňavského primátora, nezávislý poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave Roman Ocelník (na fotke v strede), ktorý na portáli Infonoviny.sk okrem iného uviedol: „Ak by som dnes už nepriniesol žiadnu správu, budem zrejme tiež zadržaný, keďže zo zdroja polície som sa dozvedel, že som odpočúvaný a ostro sledovaný.“ Dôvody, pre ktoré by sa tak malo v jeho prípade stať, neuviedol.
Dianie v obci sledovalo množstvo zvedavcov, najmä mladých ľudí, mnohí prišli na autách z blízkeho okolia. Postarší pán pri plote svojho domu nám povedal, že to považuje za cirkus a podobne vraj v obci uvažujú aj iní. „Štát by už mal niečo s tým robiť a nielen tu, ale Kotleba to nevyrieši, tomu ide len o vlastnú popularitu.“
Na chalupu v Pači mali zamierené kominári z Košíc, ktorí tam mali vyčistiť komín u kamaráta. Polícia ani ich ďalej nepustila, keďže cesta vedie práve popri rómskej osade. „Musíme sa otočiť a prísť inokedy,“ povedal nám jeden z trojice chlapov. Jeho rómsky kolega mlčky počúval.
Zdroj: TASR Foto & Video: infoRoznava.sk 
Video: Sme.sk – Ján Krošlák

Video: Sme.sk – Ján Krošlák

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery