Pár slov o štandardoch

primator-laciak-a-viceprimator-kardos.JPGUplynulé týždne priniesli niekoľko zaujímavých udalostí, ktoré ukázali niečo podstatné: vedenie mesta dodnes nepochopilo, akú službu vlastne vykonáva a čo všetko to obnáša.
Účinkovať vo verejnej funkcii na úrovni mesta totiž v prvom rade znamená vedieť, že najvyšším dobrom je dobro miestneho občana, hneď za tým nasleduje dobro miestneho občana a potom….potom je tam znova dobro miestneho občana.
Aby to bolo zrozumiteľnejšie, rozmeňme si to na drobné.
Dodržiavanie zákonov je len nutnou, nie však dostačujúcou podmienkou optimálneho manažovania verejného priestoru. Tým hlavným je mať funkčné svedomie a myslieť a konať v zájme celku. Celku, ktorý je vždy viac než súčtom svojich častí.
Vedenie mesta si musí uvedomiť, že aktivita občanov nie je namierená PROTI nim ako osobám, ale smeruje K TOMU, aby to tu fungovalo lepšie. Každé upozornenie na prešľap, omyl či nedôslednosť má jediný cieľ: snahu zlepšiť život v meste. Vzťahovačnosť kompetentných však može svedčiť aj o tom, že za ich pochybeniami je úmysel. Dôsledky tohto tristného zistenia nech si už v sebe preberie každý sám.
Nám, občanom, neostáva nič iné, len si svojich radných vychovať. Každodenne upozorňovať na všetky, aj tie najmenšie neprávosti a nemyslieť na to, že aj tak možno nebudeme vypočutí. Vytrvalosť, odvaha a nepodplatiteľnosť musia byť našimi devízami dovtedy, kým výchovný proces nebude ukončený.
A ukončený nebude nikdy, to je nám dúfam všetkým jasné. Netreba však prepadať panike – je to zistenie optimistické. Aktívne participovať na správe vecí verejných totiž nie je len našim právom a výsadou, ale aj povinnosťou.
© Inforoznava.sk Rado Kovács Ilustračné foto: Štefan Fábián

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery