Pár slov (nielen) o Šafárikovi


26. júna 2008 uplynulo presne 147 rokov od smrti jedného z najvýznamnejších rodákov nášho regiónu, Pavla Jozefa Šafárika.Nie, ani ja nemám rád bezduché pripomínanie si výročí, ktoré sú sami osebe v podstate bez významu. Preto je podľa mňa v poriadku, že si Rožňavčania nijako organizovane tento dátum neuctili.
Zarážajúce sú ale podľa mňa dve veci:
1. v Pamätnom dome P. J. Šafárika v Kobeliarove už vyše šesť rokov nevystavujú exponáty – originály, ktoré patrili ich rodákovi. Všetky sú totiž uschované v martinskom depozite Matice slovenskej.
2. podľa môjho subjektívneho úsudku žije v našom regióne minimum ľudí, ktorí dokážu sformulovať aspoň pár ucelených myšlienok o tom, kto to ten Šafárik vlastne bol a prečo je pre nás stále taký dôležitý.
Závery sú tristné – najsvojstojnejšia slovenská ustanovizeň sa rozhodla skryť unikátnu expozíciu pred zrakmi návštevníkov z dôvodov zjavne ezoterických. Na um mi navyše prichádzajú len rôzne konšpiračné teórie, ktoré by – ak sa z nich potvrdí hoci len polovica – spôsobili, že si pri najbližšom sčítaní ľudu do kolónky národnosť okamžite prestávam písať „slovenská“.
Ale ono sú to možno s evidentným nezáujmom Slovákov o slovenské/československé/uhorské dejiny spojené nádoby.
Väčšinou sme schopní akurát ochkať nad tým, že nás ktosi neustále utláča a keď sa náhodou karta obráti, neváhame si zbabelo kopnúť. Nezaujímame sa o reálny prínos dôležitých historických osobností, ktoré sa na Gemeri (alebo kdekoľvek na Slovensku – veď, priznajme si, koľkí z nás registrujú dôležitosť napríklad takého Adama Františka Kollára?) objavili, ale s nadšením – lebo bez námahy – realizujeme vyprázdnené megalomanské gestá, ktoré v skutočnosti len zakrývajú našu povýšeneckú nevedomosť.
Osobne veľmi pochybujem, že to zlepší pripravovaná socha, na ktorú už bola vyhlásená aj verejná zbierka. Nezdá sa mi veľmi reálne chcieť od občanov, ktorí sa nezaujímajú o históriu svojho regiónu a ktorým je úplne jedno, ako vyzerá verejný priestor, v ktorom sa dennodenne pohybujú, aby sa prispením na akýsi monument pre nich neznámemu človeku akoby zázrakom prebudili a začali si vážiť to, čo majú okolo seba. /V tejto súvislosti je už len čarom nechceného neuverejnenie výzvy na zbierku v maďarskej časti Rožňavských listov./
Mám reálnu obavu, že sme si znova raz odfajkli jedno prázdne gesto. Sebe úplne zbytočne a súčasným radným k dobru v budúcej volebnej kampani.
ps
Podľa neoficiálnych informácií príde sochu P. J. Šafárika odhaliť predseda SNS Ján Slota a ešte niekto z vedenia Matice Slovenskej. Tomu ja hovorím bomba kšeft.
© Inforoznava.sk Rado Kovács kovacs@inforoznava.sk
Foto: Historia.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery