Ovčiarsky deň na Konskom dvore

Brzotín-konský-dvor-011Neďaleko Rožňavy v údolí rieky Slaná s výhľadom na jedinečné útvary Slovenského krasu – Silickú a Plešiveckú planinu, sa v obci Brzotín nachádza agroturistické zariadenie Konský dvor, ktoré celoročne ponúka okrem miestnych tradičných jedál a štýlového ubytovania aj rôzne aktivity najmä pre rodiny s deťmi.
Ovčiarsky deň v areáli Konského dvora je podujatie s krátkou históriou, ktoré sa tohto roku organizuje len druhýkrát. Vysoká účasť návštevníkov minulého ročníka však predpovedá tomuto zážitkovému gastro podujatiu skvelú budúcnosť.
„Ovčiarstvo a salašníctvo na Gemeri má hlbokú tradíciu. Typickou činnosťou pastierov je spracovanie mlieka, výroba ovčieho hrudkového syra a produktov z neho. Naším podujatím chceme návštevníkom predstaviť čo najviac z tejto tradičnej salašníckej kultúry počnúc ukážkami košarovania, dojenia, strihania oviec až po výrobu ovčieho syra, bryndze, špecifického mliečneho nápoja žinčice, vrátane ich použitia v gastronómii,“ uviedla Eva Černoková za organizátorov.
„Vlani k nám počas ovčiarskeho dňa zavítalo zhruba dvetisíc návštevníkov, prevažne rodiny s malými deťmi. Prekvapil nás veľký záujem ľudí o tradičné produkty z ovčieho mlieka či priamo o gastronomické produkty, ako bryndzové halušky a pirohy. Na vlastnej koži sme sa presvedčili o tom, že o zmysluplné – v našom prípade gazdovské zážitky – a kvalitné domáce produkty je čoraz väčší záujem. Preto tohtoročný ovčiarsky deň bude ešte bohatší na zážitky aj na ponuku domácich výrobkov,“ dodala.
Kto zavíta v sobotu (11. mája) na brzotínsky Konský dvor v čase od 10-tej do 17-tej hodiny, určite neoľutuje. Pre deti sú pripravené nielen tvorivé dielne s tradičnými remeslami, ale aj vozenie na koňoch a kočiari, prehliadka a možnosť pohladiť hospodárske zvieratá v mini ZOO. Súťažiť budú môcť tak malí ako aj dospelí, dobré jedlo je samozrejmosťou a o náladu sa v kultúrnom programe postarajú deti z miestnej základnej školy, folklórne súbory Dubina, Haviarik, Berkő, Borostyán a Gočovan.
„S radosťou pôjdeme ovčiarsky deň podporiť aj s naším informačným stánkom Rozprávkového Košického kraja, s maskotom grófskeho jazvečíka Tašiho a jeho rozprávkovými kamarátmi. V zaujímavých súťažných aktivitách môžu deti získať množstvo odmien z rozprávkového kráľovstva Tašíkovo,“ prezradila Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska a zároveň kreatívna manažérka projektu Tašíkovo – Rozprávkový Košický kraj.
„Majitelia penziónu Konský dvor sú príkladom toho, ako sa dá skĺbiť podnikanie v agroturistike s tradičnou ľudovou kultúrou a gastronómiou pre rozvoj cestovného ruchu. O takýto typ kombinovaného zážitkového podujatia pre rodiny s deťmi je obrovský záujem, pretože dnešný kultúrny konzument je predovšetkým aktívny. Chce nielen vidieť a počuť, ale aj ochutnať, ohmatať, ovoňať, vyskúšať, čiže zažiť niečo nevšedné a príjemné. Ovčiarsky deň na Konskom dvore v Brzotíne toto všetko ponúka. Je skvelou príležitosťou, najmä pre ľudí z mesta, zoznámiť sa s vidieckym prostredím, jeho zvykmi a tradíciami v blízkosti hospodárskych zvierat,“ pokračovala.
„Práve z týchto dôvodov udeľujeme podujatiu Ovčiarsky deň zatiaľ len pomyselnú značku kvality Taši doporučuje, ktorá by v budúcnosti mala byť udelená nielen podujatiam, ale aj zariadeniam, ktoré ponúkajú kvalitné a komplexné služby v cestovnom ruchu predovšetkým pre rodiny s deťmi,“ dodala na záver.
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli