Otvorili Turistické návštevnícke centrum

V rámci rodinného dňa a turistickej výstavy s názvom Čarovná záhrada v sobotu 21. júna otvorili v penzióne Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke Turistické návštevnícke centrum.
Gemerský mládežnícky spolok, Penzión Jozefína a Speleologická sprievodcovská služba Krásnohorskej kvapľovej jaskyne spolu s partnermi podujatia – múzeá, poskytovatelia turistických služieb, remeselníci, malí výrobcovia poľnohospodárskych produktov, občianske združenia, vzdelávacie a iné inštitúcie – prezentovali, aké pozoruhodnosti a voľnočasové programy ponúka Rožňava a okolie ako aj Gemersko-turniansky kras miestnym obyvateľom a turistom.
Programy rodinného dňa s bezplatným vstupom sa konali od 9-tej hodiny paralelne na viacerých miestach areálu penziónu Jozefína. V záhrade boli remeselníci, detské programy, ľudové hry, trampolína, lukostreľba, jazda na koni, stan Správy Národného parku Slovenský kras a tiež súťaž vo varení guláša, volejbalový turnaj a turnaj v stolnom futbale.
Ako nám povedal Peter Kmotrik, predseda Gemerského mládežníckeho spolku, výhercovia súťaží vďaka sponzorom dostali bezplatné ubytovanie v penzióne spolu so vstupenkou do jaskyne a lukostreľbou, romantickú večeru v rožňavskom hoteli Čierny orol, darčekový balík, ocenené pálenky a vstupenku na koncerty posledného dňa Gombaseckého letného tábora.
V Čarovnej záhrade predviedol Gábor Farkas prednášku s praktickou ukážkou o gemerskom zlievarenstve a divadelná skupina Bódva žiakov zo základnej školy v Turni nad Bodvou svojou hrou odprevadila divákov na hrad Krásna Hôrka.
V stane Baníckeho múzea v Rožňave čakala návštevníkov prednáška Gabriely Kolesárovej o rožňavskej Metercii a Martina Kováča o runovom písme, ako aj ukážky a určenie minerálov. Hostia mohli vyskúšať aj kresanie so želiezkom a kladivom.
Slávnostné otvorenie Turistického návštevníckeho centra sa konalo vo výstavnej sieni Pajta o 14- tej hodine. Svojimi prednáškami Tímea Mátéová a László Prékop virtuálne sprevádzali návštevníkov po hrade Krásna Hôrka, a Adrián Lőrincz dokonca až na Kaukaz.
Hostia sa oboznámili aj s Programom Terra Incognita, potom nasledoval hudobný program a večer o 8-ej hodine v rámci projektu Sineklub Drázus občianskeho združenia Otvor dvor a Filmového klubu Excalibur sa premietnutím filmu Paráda a voľnou zábavou končil program Čarovnej záhrady.
IMG_0081 (640x427)
Do Čarovnej záhrady zavítal aj rožňavský primátor Pavol Burdiga (Most)
Gemerský mládežnícky spolok (GMS), ktorý funguje už 15 rokov, sa od svojho založenia zaoberá organizovaním táborov a turistických programov. Medzi jeho najdôležitejšie aktivity patrí dokumentácia, prezentácia a propagácia prírodných krás, historického dedičstva, tradícií a kultúrno-spoločenského života Gemersko-turniaskeho krasu.
GMS doteraz realizoval tieto činnosti  prostredníctvom svojich programov a kultúrno-informačného portálu s názvom Rozsnyó-vidék (okolie Rožňavy), ktorý bol založený v roku 2011 a dodnes úspešne funguje. Pred niekoľkými rokmi organizácia preložila svoje sídlo z Rožňavy do penziónu Jozefína v Dlhej Lúke, kde má svoju kanceláriu aj Speleologická sprievodcovská služba Krásnohorskej kvapľovej jaskyne.
Vďaka vhodnej polohe penziónu a turistom navštevujúcim jaskyňu sa zrodila v GMS myšlienka založenia Turistického návštevníckeho centra. Po niekoľkých neúspešných projektoch sa rozhodol Jozef Parditka, majiteľ penziónu, obnoviť stodolu – budúce centrum – pomocou dobrovoľníkov GMS na vlastné náklady. Iniciátori nakoniec získali finančnú podporu 800 eur na zariadenie a otvorenie návštevníckeho centra z Fondu Karpatskej vandrovky Karpatskej nadácie.
Turistické návštevnícke centrum, otvorené 21. júna, je založené s cieľom prezentovať a propagovať prírodné zaujímavosti, kultúrno-historické pamiatky a služby v oblasti cestovného ruchu, ktoré čakajú návštevníkov v Krásnohorskej Dlhej Lúke, Rožňavskej kotline a Gemersko-turnianskom krase.
Centrum, ktoré bude poskytovať informácie a propagačné materiály z oblasti cestovného ruchu a prezentovať výstavy pozoruhodností regiónu a produkty miestnych remeselníkov a malovýrobcov, plánujú v budúcnosti využívať aj ako prednáškovú sieň a miesto environmentálnych aktivít.
Foto: infoRoznava.sk / Gabriel Bogdán & Gabriel Vjeszt 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli