Od štvrtka večera do nedeľného rána

Kedysi, bolo to už dávno, veriaci rodičia poslali svoje dve deti do pionierskeho tábora. Mali nové auto a využili ho na návštevu svojich detí. V nedeľu si ich vybrali a viezli do blízkej dediny, aby nezmeškali sv. omšu. Cestou otec nedal prednosť z boku idúcemu autu, ktoré do nich prudko narazilo. Pri nehode zahynuli obidve deti. Rodičom to trvalo roky, kým sa s tým zmierili.
V kresťanských predstavách o tom Tajomstve má miesto aj Boh mlčiaci, bezmocný, slepý a hluchý. Boh, ktorý neprekazil vojnu, ktorý dopustil zemetrasenie na Haity, kde zahynuli státisíce ľudí, veriacich i neveriacich. Boh, ktorý nevypočul úpenlivé modlitby detí pri smrteľnej posteli svojej matky, Boh, ktorý dáva úspech tým, čo na neho vôbec nemyslia.
Z vlastnej skúsenosti viem, že Boh nie je mojim sluhom. Automat, ktorý mi vydá tovar za cenu vhodenej mince. Nie je mojim bodygardom, či garantom úspechu. Už si ani nerobím právo, aby odpovedal na moje otázky.
Vo veľkonočnom príbehu sa stále častejšie vraciam k tomu, čo sa udialo od štvrtka večera do nedeľného rána.
Od detstva nám bola zdrojom sily nádej, ktorú nám každoročne ponúkal veľkonočný príbeh. Deti, ktoré plakali pri Ježišových ranách, sú kvalitatívne inakšie, ako dnešné, čo nateraz iba vo virtuálnom svete pokojne likvidujú nepriateľa, ak sa im postaví do cesty.
My sme tí, čo sme raz uzreli svetlo a kráčame za ním aj v tmách. Čo sme uverili v lásku a nevzdávame sa jej ani uprostred nespravodlivosti, teroru a násilia. Na Ježišovom príklade sme predčítali svoju cestu, aj svoju budúcnosť.
Želám vám dar tešiť sa. Napriek všetkému. Máme na to stále veľa dôvodov.
Anton Srholec
Ilustračné foto: Inforoznava.sk / Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, štvrtok 1. apríla 2010 
****************
Redakcia portálu Inforoznava.sk želá svojim čitateľom pokojné prežitie veľkonočných sviatkov v úprimnej úcte k tajomstvu poznania nášho života.
 
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli