Obnova kaštieľa v Behynciach pokračuje podľa plánu

behynce-1.JPGKeď 19. mája 2007 odhalil základný kameň obnovy kaštieľa Szentiványiovcov v Behynciach primátor mesta Tornaľa Ladislav Dubovský spolu s novými vlastníkmi, možno sa mnohým zdalo odvážne tvrdenie, že v stanovenej lehote 2-3 rokov sa tak aj stane. Ruina kaštieľa vyzerala skôr na spadnutie, ako na svoj nový život. Aktuálne video si pozrite tu , alebo kliknutím na video okno pod textom.


zakladny-kamen.JPGPo vybavení potrebnej dokumentácie a súhlasov príslušných úradov začali v letných týždňoch samotné stavebné práce. Najprv bolo treba vypratať zanesené útroby kaštieľa, najmä priestory v jeho suteréne.
Pochopiteľne od začiatku prác je ich významným faktorom nevyhnutná opatrnosť a zabezpečenie, keďže prebiehajú v torze bývalej stavby. Tá síce prežila druhú svetovú vojnu, keď sa tam v prudkých bojoch striedali Nemci aj Rusi, nie však „rozvinutý socializmus“, keď padlo za obeť budovateľom svetlých zajtrajškov mnoho historických stavieb.
behynce-12-10-c.JPGDnes práce pokračujú vysokým tempom, aby prvá etapa statického zabezpečenia a zastrešenia kaštieľa bola ukončená v plánovanom termíne pred vianočnými sviatkami. Celkové náklady na obnovu samotného kaštieľa dosiahnu približne 20 miliónov korún.
erb.JPGV ďalšom časovom horizonte vlastníci plánujú dať doporiadku aj priľahlý park. Mesto Tornaľa a jeho mestská časť Behynce sa tak budú môcť v pomerne neďalekej budúcnosti prezentovať aj touto obnovenou historickou stavbou a jej upraveným okolím.
Text, foto, video: Belo Hefler

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery