Bociany sa do Brdárky ani po roku nevrátili

navrat-bocianov.jpgPráve pred rokom ukončil 60-členný medzinárodný filmový štáb nakrúcanie nového slovensko-nemeckého filmu, vtedy ešte s pracovným názvom Let bocianov. Film mal nedávno svoju premiéru v Bratislave pod názvom Návrat bocianov, no obyvatelia Brdárky, kde sa nakrúcalo takmer 50 % filmu, sa ho dosiaľ nedočkali.
martin-repka-a-radoslav-brzobohaty.JPGDôvodom bola omeškaná oficiálna premiéra a keďže v Brdárke chceli a mohli svoju slávnostnú premiéru urobiť iba v tamojšom amfiteátri, museli ju odložiť až na budúci rok.
filmovy-stab.JPGAzda si však tvorcovia filmu, mladý režisér a spoluscenárista Martin Repka, narodený a dlhé roky žijúci vo Frankfurte nad Mohanom, a Bratislavčan Eugen Gindl, autor pôvodného scenára filmu, nájdu čas a do Brdárky nakoniec prídu aspoň so slovenskými hercami.
katharina-lorenz.JPGSamotné obsadenie vo filme, ktorý má aj francúzsku a českú koprodukciu, zastrešenú televíziou Arte, bolo naozaj pestré. Hlavné postavy si zahrali mladí a populárni nemeckí herci, Katharina Lorenz – objav r. 2006 a Florian Stetter, aktuálne jeden z najžiadanejších mladých hereckých talentov v Nemecku.
zuzana-maurery.JPGZo slovenských hercov vo filme uvidíte Lukáša Latináka, Zuzanu Mauréry a Karola Csina. Jednu z hlavných postáv si zahral český herecký majster Radoslav Brzobohatý.
pali-bocsarsky.JPGNo a pravdaže nechýbal početný komparz z radov domácich. Drobná postava sa ušla aj Rožňavčanovi Palimu Boscárskemu, ktorý o takéto ponuky nemá núdzu – zahral si napr. aj v najnovšom Jakubiskovom filme o Báthoryčke.
komparz.JPGPríbeh zo súčasnosti, v ktorom mladá letuška Vanda po rokoch navštívi svoju starú mamu v dedinke Runina na slovensko-ukrajinskej hranici a spoznáva tamojší život i svoje vlastné hodnotové limity, už teda brázdi slovenskými kinami.
navrat_bocianov_01.jpgPrvé pozitívne ohlasy hovoria o mimoriadne vydarenej kamere, zachytávajúcej prekrásne scenérie nad Brdárkou. Či to bude stačiť, je otázne, rovnako ako to, či film budeme môcť vidieť v rožňavskom kine. Po zmene prevádzkovateľa totiž stále ešte nepremieta…
Belo Hefler     Foto: autor a distribučná spoločnosť

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery