O pokute rozhodne opäť ÚVO

DSCF3463Dlho sa ťahajúca kauza vysokej pokuty, ktorú mestu Rožňava uštedril začiatkom roka 2011 Úrad pre verejné obstarávanie, má nateraz svoju právnu bodku. Najvyšší súd SR zrušil svojim rozhodnutím z 28. mája t. r. rozsudok Krajského súdu v Bratislave a vrátil celú vec na opätovné správne konanie.
„Najvyšší súd Slovenskej republiky rozsudok Krajského súdu v Bratislave zo dňa 19. októbra 2012 mení tak, že rozhodnutie žalovaného (pozn. red.: ÚVO) zo dňa 19. apríla 2011 zrušuje a vec vracia žalovanému na d’alšie konanie. Súčasne sa zrušuje aj prvostupňové rozhodnutie žalovaného zo dňa 18. februára 2011,“ znie verdikt súdu, ktorý je už zverejnený aj na stránke mesta.
Ako sa tam ďalej uvádza, žalovaný (ÚVO) je povinný zaplatit‘ žalobcovi (pozn. red.: mestu Rožňava) trovy konania v sume 132 Eur (súdny poplatok) a trovy právneho zastúpenia v sume 799,43 Eur na účet právneho zástupcu JUDr. Jána Čarnogurského do 30 dní odo dňa doručenia tohto rozsudku.
Proti rozsudku, zdôvodnenom na desiatich stranách, nie je možné odvolať sa.
Primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most-Híd) okomentoval rozhodnutie Najvyššieho súdu aj na svojom blogu, ktorý nedávno spustil: “Tento boj nie je ešte úplne na konci, ale je jasné, že túto pokutu v tejto výške už dostať nemôžeme,” píše tam a ďalej vysvetľuje: “Keby tá pokuta bola uznaná, mesto by si muselo zobrať úver, aby to vedelo zaplatiť a je pravdepodobné, že by hrozila aj nútená správa mest.”
Bez bližšieho vysvetlenia tam ďalej tvrdí: “No keď sme už pri tom, musím podotknúť aj to, že údajne sú medzi nami v Rožňave a aj v mestskom zastupiteľstve ľudia, ktorí by sa z tejto pokuty veľmi tešili.” V závere svojho textu píše: “Áno, dobre vidíte!!! Tieto peniaze, ktoré nám ostanú “doma”, zúžitkujeme a použijeme ich v prospech mesta.”
Vo veci budú opätovne konať
„Úrad bude postupovať v zmysle rozhodnutia NS SR, na základe ktorého bude vo veci opätovne konať,“ stručne reagoval na verdikt súdu Jozef Mažgút, hovorca ÚVO.
Na dávnejšie slová bývalého hovorcu ÚVO Branislava Zvaru, ktorý sa vyjadril, že úrad takýto súdny spor, kde je pokuta určená priamo zákonom, ešte nikdy neprehral, len stručne poznamenal, že k predchádzajúcemu stanovisku Branislava Zvaru mu neprináleží vyjadrovať sa.
V júni 2011, keď sa o hroziacej pokute rokovalo prvýkrát, prijali poslanci do ukladacej časti uznesenia návrh poslanca Petra Marka (OKS) v nasledovnom znení: „Náklady zastupovania sa zosobnia štatutárovi mesta alebo zodpovedným osobám. V prípade neúspechu v súdnom spore pokuta sa zosobní štatutárovi mesta alebo zodpovedným osobám.“
Nás zaujímalo, či už bola vyplatená odmena advokátovi Jánovi Čarnogurskému vo výške 5 % z výšky doteraz hroziacej pokuty (266.829,73 eur), t. j. 13.341,50 eur a či táto suma bude nejakým spôsobom aspoň z časti niekomu zosobnená, resp. od niekoho vymáhaná.
„Odmena advokátovi Jánovi Čarnogurskému vyplatená zatiaľ nebola, podľa rozhodnutia súdu niet čo zaplatiť, nie je teda čo zosobniť, resp. niečo vymáhať,“ uviedol pre infoRoznava.sk Peter Gallo, hovorca mesta Rožňava.
Predchádzajúci primátor Vladislav Laciak (Nez.) celú vec pred zastupiteľstvom do poslednej chvíle tajil, jeho vtedajší zástupca Pavol Burdiga (Most-Híd) o nej podľa vlastných slov vedel niekoľko týždňov pred jej prvým prerokovaním, resp. oboznámením zastupiteľstva a verejnosti. Bývalému primátorovi vtedy adesoval aj tieto slová: „Tiež je zodpovedný v tejto kauze.“  
Dokument: Rozsudok NS SR
Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články: Primátor začal blogovať
Pavol Burdiga (Most-Híd) v júni 2011 ešte ako zástupca primátora o kauze pokuty

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery