Nový konateľ Stefe Rožňava

DSCF2049Teplárenské spoločnosti patriace do skupiny STEFE pristúpili od januára 2013 k zjednoteniu svojich obchodných mien v podobe STEFE a názov sídla spoločnosti. „Cieľom tohto kroku je zdôrazniť koncernovú príslušnosť a zároveň strategické regionálne partnerstvo s mestom, v ktorom každá zo spoločností sídli,“ uvádza sa v oznámení spoločnosti.
Skupina spoločností STEFE vyrába a dodáva teplo pre 200 tisíc zákazníkov v 21 mestách a obciach, čo ju radí na popredné miesto v rebríčku najväčších podnikov energetického priemyslu na Slovensku.
„Viaceré obce a mestá pôsobia v spoločnostiach STEFE ako partneri a spoločníci, čím sa priamo podieľajú na modernizácii tepelného hospodárstva svojho mesta,“ uvádza ďalej oznam.
Mesto Rožňava svoj obchodný podiel v TEKO-Re (dnes Stefe Rožňava) predalo v máji 2011, keď na rokovaní zastupiteľstva bez priameho prenosu Rožňavskej televízie zaň zahlasovala potrebná trojpätinová väčšina z 19-členného poslaneckého zboru, vrátane dnešného primátora mesta.
Poslanci, ktorí hlasovali za predaj obchodného podielu mesta v spoločnosti TEKO-R: Viktor Baláž (Nez.), Ondrej Bolaček (Nez.), Pavol Burdiga (Most-Híd), Peter Džačár (Nez.), František Focko (Smer-SD), Dionýz Kemény (Nez.), Ľudovít Kossuth (Nez.), Jana Mičudová (Nez.), Roman Ocelník (Nez.), Dušan Pavlík (Nez.), Dušan Pollák (Nez.)
Exposlanec Pavlík konateľom Stefe Rožňava
Za predaj obchodného podielu mesta sa zasadzoval okrem iných aj exposlanec Dušan Pavlík. Do kumunálnej politiky vstúpil v roku 2002, keď sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. Súčasne kandidoval s podporou OKS aj na post primátora. Za víťazom primátorských volieb, Františkom Kardošom (SMK), zaostal len o 287 hlasov.
Krátko po voľbách sa stal ako poslanec a zástupca mesta konateľom a prevádzkovým riaditeľom v spoločnosti TEKO-R. Po ďalších voľbách v r. 2006, keď opätovne neuspel vo voľbách primátora, bol z tejto pozície odvolaný. Donedávna pôsobil v dcérskej spoločnosti Stefe v Revúcej. Na sklonku roka 2012 sa vzdal poslaneckého mandátu v polčase svojho tretieho volebného obdobia.
Od 9. februára 2013 je Pavlík zapísaný ako nový konateľ v spoločnosti Stefe Rožňava, teda pôvodne TEKO-R, kde predtým ako zástupca mesta pôsobil. V dozornej rade tejto eseročky naďalej figurujú poslanci Ondrej Bolaček (Nez.) a František Focko (Smer-SD), a tiež primátor mesta Pavol Burdiga (Most-Híd). Ten sa pre SME vyjadril, že sa do 15 dní po zvolení za primátora v októbri 2012 postu v dozornej rade vzdal.
V rozhovore pre infoRoznava.sk v marci 2007 na otázku, či nebolo chybou, keď po voľbách v r. 2002 prijal post v TEKO-Re, Pavlík odpovedal: „Mnohí si možno vraveli, že som sa dal vtedy kúpiť. Ja som však problémy s mestom mal už po dvoch mesiacoch, keď chceli predať podiel mesta v tejto ziskovej firme. Za celé štyri roky som sa snažil účasť mesta v tejto spoločnosti obrániť a to sa aj podarilo.“
Vec je na súde
Predaj podielu mesta v spoločnosti TEKO-R napadol na Okresnom súde v Rožňave Tibor Takáč, podpredseda OKS, podľa ktorého má Pavlík spomedzi poslancov najväčšiu zásluhu na predaji podielu mesta. O prípad sa zaujíma na základe podnetu občana Vladimíra Polónyho, dnes už jedného z editorov portálu infoRoznava.sk, aj Európska komisia, ktorá by sa mala k veci vyjadriť v najbližších dňoch.
Predaj nedávno spochybnil tiež Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý vykonal v meste kontrolu hospodárenia. V protokole o výsledku kontroly okrem iného uviedol: “Mesto Rožnava tým, že odpredalo svoj obchodný podiel za nižšiu cenu ako bol penažný vklad mesta v obchodnej spoločnosti a tým, že predajná cena vôbec nezohľadňovala nepenažný vklad mesta do obchodnej spoločnosti v sume 1 373 648,96 eur, nepostupovalo pri nakladaní s majetkom mesta v prospech rozvoja mesta a jeho občanov, čím konalo v rozpore s § 7 ods. 1 zákona o majetku obcí.”
Foto & Video: infoRoznava.sk / Poslanec Dušan Pavlík a aktivisti v diskusii v júli 2011
Súvisiace články:
O kauze Teko-R píše aj SME
Podiel v Tekore predali nezákonne
Poslanec D. Pavlík: „Komunálna politika by sa mala zaoberať reálnym životom…”
Tibor Takáč (OKS), júl 2011: „Keď to budeš pozerať, Ďuďo…”

Dušan Pavlík (nez.), júl 2011: “Chlapec je už na psychiatriu zrelý…”

Brífing aktivistov, júl 2011 – 1. časť

Brífing aktivistov, júl 2011 – 2. časť

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery