Aj takto by mohol vyzerať Szentivanyi Resort Behynce

Keď 19. mája 2007 odhalili základný kameň obnovy kaštieľa Szentiványiovcov v Behynciach, ruina kaštieľa vyzerala skôr na spadnutie, ako na svoj nový život. 

Najprv bolo treba vypratať zanesené útroby kaštieľa, najmä priestory v jeho suteréne, aby sa mohla realizovať etapa statického zabezpečenia a nového zastrešenia.

Významným faktorom stavebných prác bola vtedy nevyhnutná opatrnosť a zabezpečenie, keďže prebiehali v torze bývalej stavby.

Tá síce prežila druhú svetovú vojnu, keď sa tam v prudkých bojoch striedali Nemci a Rusi, nie však „rozvinutý socializmus“, keď padlo za obeť „budovateľom svetlých zajtrajškov“ mnoho historických stavieb.

Kaštieľ v súčasnej podobe.

Motívom obnoviť kaštieľ s parkom bolo pre jeho nových vlastníkov vtedy uvažované prebudovanie neďalekého mestského kúpaliska v Tornali na moderné centrum turizmu.

Malo sa tak stať v spolupráci s Janom Telenským, Britom českého pôvodu, podnikajúcom v cestovnom ruchu na medzinárodnej úrovni, ktorý stál aj za projektom AquaCity Poprad.

Odhalenie základného kameňa novými majiteľmi kaštieľa a vtedajším primátorom a poslancom miestnej časti.

Kaštieľ Szentiványiovcov s parkom v Behynciach, miestnej časti Tornale, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, mal byť komfortnou tichou relaxačnou zónou oproti bujarému aquaparku.

Odhalenie základného kameňa prilákalo množstvo miestnych obyvateľov i hostí.

K realizácii smelých plánov ohľadom mestského kúpaliska však v Tornali nakoniec nedošlo. Odvtedy je kaštieľ s parkom na predaj.

Viac ako 150 ročná stavba

Barokovo-klasicistický kaštieľ z polovice 18. storočia bol upravovaný prvýkrát začiatkom 20. storočia.

Pohľad zozadu s dostavaným zadným traktom..

Ako uvádza v Súpise pamiatok na Slovensku I. Alžbeta Güntherová, jednopodlažná budova so stredným rizalitom má fasády členené lizénovým rámovaním a luiséznou dekoráciou.

V tympanóne sa nachádza erb slávneho uhorského rodu Sztentiványi. Miestnosti majú kláštorné klenby.

Pohľad do vnútra v dostavanom zadnom trakte.

Pôvodný zadný trakt bol pristavaný v 20. storočí, ostali z neho fakticky iba ruiny. V rámci doterajšej rekonštrukcie bol vystavaný nanovo.

Rovnako tak 141 metrov dlhý kamenný múr pozdĺž cesty s kovaním od umeleckého kováčstva v Chanave a s krásnou bránou, ocenenou na súťaži v Budapešti.

Ocenená vstupná brána, vyhotovená umeleckým kováčstvom v Chanave.

Darvas, Tompa aj Petőfi

Ako upozornil publicista Ferenc Ambrus, v Behynciach žila aj rodina literáta – spisovateľa, novinára a prekladateľa, neskôr editora maďarských novín, vychádzajúcich v Prahe, Jánosa Darvasa.

Cez prvú svetovú vojnu sa dostal do Ruska, kde si našiel dievčinu, ktorá sa stala jeho manželkou.

V Behynciach, v kaštieli Szentiványiovcov, pôsobil tento zemepán a poslanec pražského parlamentu, ako vychovávateľ a učiteľ detí.

Darvasovcom sa tam narodil syn, pokrstený ako Szilárd. Neskôr si zmenil krstné meno na Iván. Stal sa z neho jeden z najuznávanejších a najobľúbenejších maďarských hercov 20. storočia. Umelec, ktorého odsúdili za aktívnu účasť v maďarskej revolúcii v roku 1956. 

Pohľad do interiéru kaštieľa.

Ako ďalej Ferenc Ambrus doplnil, v 19. storočí hostili v kaštieľnych priestoroch aj najväčšieho maďarského básnika Sándora Petőfiho.

Zavítal tam, aby tu strávil niekoľko dní na miestnej fare reformovanej cirkvi u svojho priateľa, miestneho duchovného, tiež známeho a uznávaného poéta, Mihálya Tompu. 

Kaštieľ bol postavený v r. 1862, jeho úžitková plocha je 1 120 m2 – suterén a podlažie. Rozloha parku má výmeru 27 492 m2, zvyšná časť sú stavebné pozemky o výmere 9 665 m2. Spolu je to 37 157 m2 plochy.

Ako by mohol kaštieľ s parkom vyzerať dnes, ukazujú nákresy architekta Petra Bischofa, ktorý sa tejto historickej pamiatke dlhodobo venuje.

Noví majitelia kaštieľa ocenili najmä jeho „bohovičné“ riešenie izieb s integrovanou kúpeľnou a WC, ktorú umiestnil do miesta pôvodného dverného otvoru medzi miestnosťami a nie do rohu, ako to býva zväčša zvykom.

Deliaca priečka nie je navrhnutá až hore na klenby, aby si pôvodný zaklenutý priestor zachoval svoj celistvý vizuál.

Súčasťou jeho štúdie na využitie pamiatkovo chránenej stavby, parku a priľahlých pozemkov vo vlastníctve nových majiteľov, bolo aj 18 jamkové golfové ihrisko a heliport.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Kontakt: V prípade záujmu o kúpu kaštieľa s parkom píšte pre bližšie informácie na emailovú adresu: predaj@subterraeu.sk

Belo Hefler

O autorovi Belo Hefler

Vyštudoval politológiu na FiF UK v Bratislave, publikoval napr. v Rádiu Slobodná Európa, v týždenníkoch Domino Efekt, Fakty, Reflex (CZ) a v denníku SME, kde zastával post zást. obchodného riaditeľa. E-mail: behe@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od Belo Hefler →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery